AK Parti yönetimi kabine değişikliği istedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, ilk kez parti yönetiminin kabine değişikliği talebiyle karşılaştı.

Alınan bilgilere göre, Başbakan’a değişiklik için tarih de öneren MYK üyeleri, “Eğer değişiklik yapacaksanız en uygun zaman Kızılcahamam toplantısı sonrası. Bu iş fazla gecikmemeli.” dedi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda kabine değişikliği ve parti içi muhalefet konularında önemli gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı. CHP’nin üçüncü kez hakkında gensoru önergesi verdiği Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkındaki spekülasyonlar parti yönetimini de rahatsız etti. Maliye Bakanı Unakıtan’ın sürekli yolsuzluk ithamları ve ailesiyle gündemde kalmasının yıpratıcı olduğunu savunan parti yöneticileri, bu tartışmaların bir an önce bitmesinde fayda olduğu görüşünde birleşti. Bu arada MYK üyelerinin çoğunluğu Başbakan Erdoğan’a kabine değişikliği yapılması telkininde bulundu. “Değişiklik topluma yeni bir heyecan verir, hükümete de dinamizm.” diyen MYK üyeleri, bu değişimin hafta sonu yapılacak Kızılcahamam toplantısı sonrasında yapılmasının iyi olacağını da bildirdi. Başbakan Erdoğan’ın kabine revizyonuna ilişkin değerlendirmelere herhangi bir tepki vermediği öğrenildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da yapılacak toplantıda parti içinde muhalif olarak bilinen Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Hatay Milletvekili Fuat Geçen ve Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak’la özel görüşecek. Erdoğan, uzun bir aradan sonra bir dönem en yakın çalışma arkadaşı olan, eski özel kalem müdürü Çömez’le baş başa görüşecek. Çömez’le Unakıtan’a yazdığı mektubun ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün de özel bir görüşme yaptığı öğrenildi. AK Parti MYK, Çömez, Geçen ve Koçak hakkında disiplin işlemi yapılıp yapılmayacağına Başbakan Erdoğan’ın yapacağı görüşmenin ardından karar verecek.