AK Parti’de başkanlık yarışı kızıştı

Adalet ve Kalkınma Partisi Adana il kongresine bir hafta kala 'başkanlık' için bugüne kadar iki isim adaylıklarını açıkladı.

Bu arada, il başkanlığı için her hafta değişik bir isim ortaya atılıyor.
6 Mayıs Cumartesi günü yapılacak kongre öncesi, partinin genel merkez ile il ve ilçe yöneticileri arasındaki diyolog da arttı. Adana’ya gelecek Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın da ‘genel merkez’ eğilimini basın toplantısında ortaya koyması bekleniyor. Bazı belediye başkanları ile teşkilatların, başkan adaylığı için Avukat Mustafa Attaroğlu’nun ismini genel merkeze götürdüğü bir süredir konuşuluyor. Seçimlerde büyük rol oynayacak Yüreğir ve Seyhan ilçe yönetiminin başkanlık seçimlerinde alternatif liste çalışmasını ise Yazıcı’nın Adana’ya gelmesinden sonra netleştireceği ileri sürülüyor.

İl Başkanı Abdullah Doğru, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı kongre öncesi başkanlık için ortaya atılan isimlere ‘Partinin bereketi’ dedi. İktidar partisinde başkanlık yarışına katılmak isteyenler olabileceğini hatırlatan Doğru, tüzük gereği seçimlere dakikalar kalsa bile adayların başkanlık için yarışabileceğine dikkat çekti. Doğru, “Başkanlık için ortaya atılan bazı isimler adaylıklarını bilmiyor bile. Kimi iyi niyet kimi ise gelecekte adının duyulmasını istiyor.” diye konuştu.

Doğru, bugüne kadar kendisi ile birlikte Mustafa Kebude’nin adaylığını açıkladığını kaydetti. AK Parti’de hizmet yarışının sürmesi gerektiğini anlatan Doğru, halen görevinin başında olduğunu ve doğal olarak yeniden aday olduğunu duyurdu.

Başkanlık için adaylığını açıklayan Mustafa Kebude ise, “Vefa, hizmet aşkı bizim ana ilkemizdir.” dedi.

Kongreye günler kala delegeleri ziyaret ederek çalışmalarını anlatan Kebude, partisinin millete hizmet yolunda gösterdiği özverili çalışmanın takdir edildiğini anlattı. Kısır çekişmelerle zaman kaybetmek istemediklerini vurgulayan Kebude, seçimlerde delegelerin kısır çekişmeye girenleri ve siyaseti başka amaçlar için kullananları görerek iradelerini sandığa yansıtacaklarına inandığını kaydetti.

AK Parti’nin il kongresinde 666 delege oy kullanacak. AK Parti’de il başkanlığı yönetim kurulu üyeleri, belediye başkanları ve milletvekilleri doğal delege sayılıyor.