AK Parti’de ‘kırmızı alarm’ verildi: 5 fire!

AK Parti yönetimi, Anayasa paketinin ilk oylamalarında alarma geçti. Parti, fire veren 5 ismin peşine düştü.

Parti, “Siyasi partilerin kapatılması, Anayasa Mahkemesi ve HSYK” gibi krizli maddelerin riske girmemesi için verilen 5 firenin peşine düştü.

Önceki gün yapılan oylamada çıkan 333 rakamı, Ak Parti’de ‘kayıp ve kazanç’ hesaplarının yapılmasına neden oldu. Bağımsız milletvekilleri Zekai Özcan, Feyzi İşbaşaran, Seyit Eyüpoğlu, Recai Birgün ile Türkiye Partili Yaşar Öztürk’ün oylamaya katılması üzerine 335 vekili bulunan Ak Parti yönetimi, ‘kendi firesini’ aramaya başladı. AK Partililere göre, bağımsızların en az 3’ü ilk oylamada kabul oyu verdi. Bu durumda, partinin firesi 5 oluyor. Parti kapatmayla ilgili 8’inci madde, Anayasa Mahkemesi’yle ilgili 17’nci madde ve HSYK’yla ilgili 23’üncü madde ile bununla bağlantılı geçici maddeler, 330’un altına kalma riski taşıyor. Bu noktada ilk test yarın 8’inci maddede yaşanacak. Ak Parti’ye göre, bir bağımsız milletvekili paketin tüm maddelerine destek verecek. İktidar partisi, bu maddelere verilecek oyun 330’un altına düşmemesi için hem kendi grubunu markaja alacak, hem de 11 bağımsız milletvekili üzerinde tek tek çalışacak.

3. madde 337 oyla kabul edildi

Paketin, yurtdışına çıkış özgürlüğünün ancak yargıç kararıyla sınırlanabileceğine ilişkin 3. maddesinin görüşmeleri 3 saate yakın sürdü. Tartışmalı oturumda madde, 337 oyla kabul edilirken, 71 de ret oyu çıktı.

4. maddeye 336 kabul oyu

Anayasa değişikliği teklifinin 4. maddesine 336 kabul, 69 ret oyu verildi.

TBMM Genel Kurulundaki gizli oylamaya 408 milletvekili katıldı. Oylamada; 336 kabul, 69 ret oyu kullanılırken, 2 milletvekili çekimser kaldı, 1 oy da geçersiz sayıldı.

Madde, Anayasanın “Ailenin Korunması” başlıklı 41. maddesinde değişiklik yapıyor. Başlığı, “Ailenin Korunması ve Çocuk Hakları” şeklinde değiştirilen maddeye, çocukların korunması konusunda hüküm ekleniyor. Maddeye eklenen hüküm şöyle:

“Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça ana ve babası ile kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir. Devlet, her türlü istismara karşı, çocukları koruyucu tedbirleri alır.”

5. maddeye 333 kabul oyu verildi

Anayasa değişikliği teklifinin 5. maddesine 333 kabul, 70 ret oyu verildi.

TBMM Genel Kurulundaki gizli oylamaya 405 milletvekili katıldı. Oylamada; 333 kabul, 70 ret oyu kullanılırken, 1 milletvekili çekimser kaldı, 1 oy da geçersiz sayıldı.

Maddeyle, Anayasanın, “Sendika Kurma Hakkı” başlıklı 51. maddesinde değişiklik yapılıyor. Böylece, bir kişinin aynı zamanda ve aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olmasının yolu açılıyor.

Teklifin 5. maddesinin gizli oylamasının tamamlanmasıyla Genel Kurul, dün saat 15.00’te başladığı mesaisini 13 saatte tamamladı.

HÜRRİYET