AK Parti’den Baykal’a sürpriz bir adım

Baykal, “3 maddeyi ayırın” dedi; Çicek “Anayasa Mahkemesi ve HSYK’ya ilişkin düzenlemeyi ayıralım, pakete destek verin” önerisi yaptı.

Hale Gönültaş’ın haberi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın anayasa değişikliği paketinden “parti kapatmaları ve yargı bağımsızlığına ilişkin üç maddeyi çıkaralım, kalan maddelere destek verelim” önerisine karşı çıkan AKP geri adım attı. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, dün Baykal’a “iki maddeyi çıkartalım, anayasa paketine destek verin” önerisini sundu.

Cemil Çiçek, Baykal’a sürpriz öneriyi, Anayasa Mahkemesi’nin dünkü kuruluş yıldönümü törenlerinde yaptı. Çiçek Baykal’a, “üstü kapalı” bir ifade ile anayasa değişikliğinde bir uzlaşma sağlanabileceğini söyledi. Çiçek, “Parti kapatmalarının Meclis’in onayına bırakan maddenin kalması şartıyla” CHP’nin karşı çıktığı “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştiren” iki maddenin anayasa değişikliği metninden çıkarılabileceğini ifade etti.

Baykal’dan bu öneriyi düşünmesini talep eden Çiçek, gerekirse her iki partinin kurmaylarının bu konu üzerinde çalışabileceğini söyledi. AKP, DSP milletvekillerini de yakın markaja aldı. DSP milletvekillerine, ikinci tur oylamada destek vermeleri talebi iletildi. AKP Grup Başkanvekilleri dün ayrıca DSP Genel Başkanı Masum Türker’i de aradı.

VATAN