AK Parti’den Tunç Soyer’e eleştiri

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, Tunç Soyer'i hedef aldı.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i deprem çalışmaları konusunda eleştirdi.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmirlileri deprem çalışmaları konusunda yanılttığını savundu.

Nasır, yaptığı yazılı açıklamada Tunç Soyer’in, 30 Ekim 2020’deki depremden sonra “Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerini hayata geçirdiklerini, İzmir’de herkesin kendini güvende hissetmesi için çalıştıklarını ve Türkiye’de ilk, dünyada örneği çok az olan bir çalışma başlattıklarını” ifade ettiğini ancak bu sözlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

İzmir’in zemin davranış modelinin, 2014 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesinin de içinde bulunduğu, AFAD ve Dokuz Eylül Üniversitesi birlikteliğinde yapıldığını aktaran Nasır, şunları kaydetti:

“Soyer’in yaptırıyorum dediği İzmir’in Depremsellik Araştırması ise 2011 yılında başlatılan deprem stratejik eylem planı çalışmaları doğrultusunda, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından, İzmir merkezindeki fayların büyük bölümü haritalandırılarak, merkezdeki önemli 5 fay hattının çalışmaları tamamlanmış, 9 fay hattının projeleri de; Afyon Kocatepe Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Çukurova Üniversitelerinden bilim insanlarının katılımıyla TÜBİTAK destekli çalışmalar başlatılmıştır. Ayrıca 2020’deki İzmir depreminin ardından TÜBİTAK, İTÜ ve DEÜ koordinasyonunda karadan denize uzanan fayların karakteristik ve özelliklerini belirleyecek proje zaten yürütülmektedir.” ifadelerini kullandı.