AK Partili Erdem’den ABD’ye sitem

Erdem, Türkiye'nin her iki körfez savaşında ''stratejik kayba'' uğradığını belirterek, ''Kuzey Irak'taki PKK varlığı, ABD müdahalesi sonrasında oluşmuştur'' dedi.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem, Türkiye’nin her iki körfez savaşında ”stratejik kayba” uğradığını belirterek, ”Kuzey Irak’taki PKK varlığı, ABD müdahalesi sonrasında oluşmuştur” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Irak’taki gelişmelerle ilgili verilen genel görüşme önergelerinin öngörüşmesinde AK Parti Grubu adına konuşan Erdem, dış politikanın; güçlü bir ekonomi, içeride istikrar ve güvenle desteklenmedikçe başarılı olamayacağını belirtti.

AK Parti iktidarının, 2002 yılından beri dış politikada gelişen ve değişen dünya şartlarında her türlü çabayı gösterdiğini kaydeden Erdem, bu alanda Hükümetin bir ihmal ve eksiğini gözlemlemediğini kaydetti. Irak’taki durumun kritik bir safhadan geçtiğine işaret eden Erdem, ABD’nin Irak’a müdahale hedefleri ile bugünkü durum arasında büyük çelişki olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, 1. Körfez Savaşında, Kuzey Irak’ta doğacak boşluğu doldurmada görev alamadığını ifade eden Erdem, bu ülkedeki yeniden yapılanmanın temelinin de o dönemde atıldığını savundu. Erdem, ”Türkiye, o zaman Kuzey Irak’taki oluşumu önleyecek durumdaydı. Türkiye, orada birinci stratejik kaybı yaşadı” görüşünü kaydetti.

Hükümetin, 2. Körfez Savaşında ABD ile çetin bir müzakere sürdürdüğünü ve bir mutabakat sağladığını anlatan Erdem, ”Maalesef 1 Mart Tezkeresi, TBMM’de kabul edilmedi. Türkiye, fiilen olayın dışında kaldı. Bana göre Türkiye, her iki körfez savaşında stratejik kayba uğramıştır” dedi.

Türkiye’nin, Ortadoğu’da olabilecek değişikliklerde daha aktif davranması ve menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapması gerektiğini belirten Erdem, Irak’ta gelinen durumu, ”vahim ve tehlikeli” olarak tanımladı. Erdem, ”Kuzey Irak’taki PKK varlığı, ABD müdahalesi sonrasında oluşmuştur. Bu, bizi rahatsız etmektedir. Hükümet bu konudaki taleplerini ABD nezdinde dile getiriyor, getirmeye devam edecektir. Umarım sonuç alırız” diye konuştu.

Irak’ta her gün onlarca insanın öldüğünü, binlerce insanın göç ettiğini dile getiren Erdem, ABD’nin yeni planının başarılı olacağı konusunda şüpheler olduğunu, etnik ve mezheplerarası bölünmenin derinleştiğini, Kuzey Irak’ta PKK terör örgütünün, faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlattı. Kerkük’ün demografik yapısının değiştirilerek, Kuzey Irak’taki otonom Kürt bölgesine bağlanmasının hedeflendiğini belirten Erdem, Irak’ta olan bitenlerin, Türkiye’yi diğer ülkelerden daha çok ilgilendirdiğine işaret etti.

Bu süreçte Türkiye’nin yapıcı bir diplomasi izlediğini anlatan Erdem, ”Türkiye, makul ve haklı isteklerini zaman zaman ABD’ye iletiyor. Bu istekler, Irak’ta kalıcı barış ve istikrar için de gereklidir. Ama bu konuda ilerleme değil, geriye gidiş gözleniyor” dedi. Erdem, dış politikanın hissi ve iç politika düşünceleriyle değil, aklı selimle yürütülmesi gerektiğine dikkati çekerek, konunun ABD ile yeni vizyon çerçevesinde hassasiyetle gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Erdem, bu konuda diplomasinin sonuna kadar kullanılmasının önemini vurguladı.