AK Partililer seçime yüz yüze hazırlanıyor

AK Parti 2011'deki seçimler için çalışmalara başladı. Oy kullanacak seçmenlerle bire bir görüşecek.

AK Parti 2011’deki seçimler için çalışmalara başladı. Her sandık için dokuz kişilik sandık yönetim kurulları oluşturulacak. Bu partililer kendi sandıklarında oy kullanacak seçmenlerle bire bir görüşecek.

Muhalefetin çağrılarına ‘erken seçim yok’ yanıtını veren AKP, 2011 yılında yapılacak genel seçim için hazırlıklara başladı. AKP yönetimi, bu seçimde ‘seçmene birebir markaj’ politikası yürütecek. Bunun için 177 bin sandığın her biri için gençlik ve kadın kolları ile ana kademeden olmak üzere 9 kişiden oluşacak sandık yönetim kurulları kurulacak. Kurulda yer alan partililerin önderliğinde her sandıkta oy kullanan 300 seçmenle bire bir yüz yüze görüşerek AKP’ye oy vermeleri için yoğun bir propaganda yürütecek.

AKP, 2011’de yapılacak genel seçim için eğitim çalışmalarına başladı. AKP, bu seçimlere farklı bir seçim stratejisiyle gitmeyi planlıyor.

Genel seçimlerde 177 bin sandık kuruluyor, her sandıkta da yaklaşık 300 seçmen oy kullanıyor. Bunu dikkate alan AKP yönetimi, her sandık için üç gençlik, üç kadın kolları, üç de ana kademeden (il, ilçe ve belde örgütleri) olmak üzere dokuz kişinin yer alacağı 177 bin sandık yönetim kurulu oluşturacak. Dokuz kişilik yönetim kurulunun önderliğindeki partililer ile her sandıkta oy kullanacak 300 seçmene bire bir ulaşmayı hedefliyor.

AKP yönetimi, sandık yönetim kurullarının oluşturulması amacıyla da eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede şu ana kadar kadın ve gençlik kollarından 2 bin 500 partiliye özel eğitim verildi, eğitim çalışmaları yıl sonuna kadar da devam edecek. Eğitimleri tamamlanan partililer, il ve ilçelerde sandık yönetim kurullarında yer alacak partilileri yetiştirecek.

AKP yönetimi, söz konusu modelde 1 milyon partilinin görev yapmasını hedefliyor. Sandık yönetim kurullarındaki partililer sorumlu oldukları sandıkta oy kullanacak seçmene bire bir ulaşabilmek için toplantılar yapacak. Her sandıkta oy kullanan seçmenin yaşı, cinsiyeti, eğitimi, nereli olduğu gibi özellikler belirlenecek. Sandık kurullarında görev yapanlar her sandıktaki seçmenin parti toplantılarına katılmasını sağlayacak, katılmayanlar ile de tek tek yüz yüze görüşmeler yaparak, parti politikaları anlatılacak. Örneğin İstanbul’daki bir sandıkta çok fazla Rizeli olduğu belirlenen seçmen varsa, Rize milletvekillerinden orada çalışma yapılması istenecek.