AK Parti’ye kapatma davası yarın açılıyor!

Taraf muhabiri Mehmet Baransu, AK Parti'ye kapatma davası açılacağı bilgisini aldı.

Bomba kulisi Yasemin Çongar bugünkü köşesinde yazdı.. Baransu’dan aldığı bu istihbarat sonrası üst düzey hükümet yetkililerine sordu. Erdoğan’ın kurmayları da böyle bir haberi bekliyormuşcasına cevaplar verdiler.

(…) Bütün günü Başbakan’la birlikte, Anayasa değişikliği paketi üzerinde çalışarak geçiren üst düzey bir hükümet yetkilisi, “Partiniz hakkında yeni bir kapatma davasının çok yakında açılmasını bekliyor musunuz?” dediğimde, şu cevabı verdi: “Dört beş aydır böyle bir hazırlık olduğunu herkes gibi biz de duyuyoruz, zaten gazeteler de yazdı. Başsavcı da, malum, ‘onlar hissederler’ diye keramet buyurdu. Şu anda böyle bir şey beklemiyoruz ama Başsavcı, elinde bu yetki varken akşamdan sabaha dava açabilir.”

Aynı yetkili, “AKP hakkında bir kapatma davası açılmasının çok yanlış olacağını ilgili çevrelere ilettiklerini” de söyledi; buna karşın, son günlerde, “kapatma yönünde hızlı bir hazırlık duyumu almadıklarını” özellikle vurguladı.

Ama ben, bir kaynaktan “Cuma günü dava açılabilir” bilgisini aldığımızı aktarınca, “Bu işler hep cumaları oluyor zaten, borsayı düşünüyorlar herhalde” demekten de geri durmadı ve ekledi: “Kapatma davası olmaz mı? Oldu, oluyor, olacaktır…” Bu hükümet yetkilisinin “Eli kulağında bir davayı duymadık ama duysak da şaşırmayız” anlamına gelen sözlerinden sonra, AKP’nin ileri gelen bir başka ismine aynı “bilgi”yi aktarıp benzer sorular sordum.

Aynen şöyle dedi: “Maalesef bu anormallikler Türkiye’de normal hale geliyor. Her an her şey olabilir. Çünkü bazılarında demokrasi mevhumu, izan, vicdan söz konusu değil, önceki kapatma davasını hatırlamıyor musunuz?” Aynı yetkili, yeni bir kapatma davasının nasıl sonuçlanabileceği ve AKP’nin buna ne tepki vereceği konusunda ise şunları söyledi: “Diyelim ki partiyi kapattılar. Eskiden ne olduysa o olur. Yeni bir parti kurulur.

Ve devlet adına millet üzerinden değil, millet adına siyaset yaptığımız için de, yine milletin desteğini alırız.” Sonra sözü Başbakan Erdoğan’ın konumuna getirdi: “Kapatma davası açmakla ya da parti kapatmakla siyasi bir sonuç alamayacaklarını bilirler. Ama bunların ümidi Tayyip Erdoğan’ı yasaklamak olabilir. Bu yolla partinin oylarını düşürmek isteyebilirler. AK Parti yine de tuz buz olmaz. Tayyip Bey’in itici gücünü, parti her koşulda hisseder. Biz zaten, kendisi yasaklıyken iktidar olduk. Suyu tersine çeviremezsiniz.”

Bu konuşmalardan sonra, yazının başına oturdum. Taraf yazıişlerinde karar verdiğimiz üzere, Baransu’ya ulaşan istihbaratı şimdilik bir “iddia”, bir “duyum” olarak dikkatinize sunup, bu konudaki ilk tepkileri hükümet kulisinden aktarmak için… İstihbaratın “yanlış” çıkacağını ve hayırlı cumanın hayırsız bir dava haberi getirmeyeceğini umarak.