Akademi Türkiye’nin jürileri Barış Akarsu’yu anlattı

Barış Akarsu'nun yıldızının parlamasına vesile olan Akedemi Türkiye'nin jürileri Barış'ı anlattı.

Cem Ceminay
Çok mert, sevecen, hayatı ve insanları seven, saygılı bir insandı. Özellikle gençler arasında ideal olarak gösterilebilecek, büyüklerine ve yaptığı işe saygılı, kendiyle barışık, örnek alınması gereken biriydi. Çok mütevazıydı, bu çok önemli. Herkesi olduğu gibi kabul eden, adil biriydi. Çok üzgünüm kaybettiğimiz için.

Meral Okay
Gencecik, pırıl pırıl bir çocuktu. Altı ay beraberdik Akademi sırasında. Duyarlı, yetenekli, ışıltılı, sabırlı bir çocuktu. Akademi sonrasında da yaptıklarından haberim vardı, görüşüyorduk. Hiçbirimiz yakınları kadar paramparça hissetmez ama bir haftadır içim yanıyor.

Yüksel Aytuğ
Sadece umut vaat eden, genç bir şarkıcı değildi. İnsan özellikleriyle de hakikaten göz alıcıydı. Genç yaşına rağmen şöhret onun aklını başından almadı, aksine olgunlaştırdı. Lösemili çocukların yardım meleğiydi. 70’lik ninelere rock müziğini sevdirendi. Her şeyiyle dört dörtlük, mükemmel bir insandı. Bir kere son derece doğaldı. Hiçbir zaman başkası olmaya öykünmedi. Sahneye adım attığında bir enerji patlaması yaşanıyordu Akademi Türkiye’de. Jürilerin hep söylediği, ‘yıldız ışığı’ sözü vardır ya, etrafında hep o aura vardı. Barış’ın hastanesinin önünden canlı yayın yapan TV kanalının haber bülteni, reyting listesinde ilk sıraya yükseldi. Bugüne kadar hiçbir toplumsal olay, bir haber bültenini birinci sıraya oturtamamıştı.

Pelin Akad
Çok duygusal, naif, pırlanta gibi kalbi olan, özel bir adamdı. Pazar günü Bodrum’daydım, çok üzücü. Torba kavşağında mutlaka lamba olmalıydı, kesinlikle inanmıyorum alakası olmadığına. Lamba o kavşağa konmalı ve ben de bunun için uğdaşacağım.

Reha Muhtar
Onu ilk gördüğümde 15 yarışmacı arasında “Bu çocuk farklı” demiştim. Uzun yele saçları, sahnedeki havası, karizması ve koreografisiyle ‘Ben star olmaya adayım’ diyordu. Gençti ve müzikte bir star olmak istiyordu. Onun için Akademi Türkiye’ye katılmıştı. Böyle yarışmaların jürilerinin değerlendirmelerinden fazlaca hazzetmem. Bir mütevelli heyeti gibi, soğuk, donuk ve eleştireldirler. ‘Hafta içinde yeterince çalışmıyorsun. Dalgacısın. Yeteneklisin ama tembelsin’ türünden tatava yaparlar. Canlı yayında hemen müdahale ettim. “Sende star kumaşı var Barışçığım” dedim. Gerçek olan şuydu ki, Barış o Akademi Türkiye ve onun gibi yarışmalarda çoğu yarışmacının yaptıklarını hiç yapmadı. O ucuz oyunların hiçbirine hiçbir zaman sapmadı. Barış gerçek bir star gibi doğdu, star gibi yaşadı, star gibi öldü.