Akalın; ‘Türkiye’nin büyüklüğü AB’yi korkutuyor’

Akalın; 'Türkiye'nin büyüklüğü AB'yi korkutuyor'

Yazar ve öğretim üyesi Cüneyt Akalın, Türkiye’nin büyük bir devlet olduğunu belirterek, “Türkiye sınırlarının dışında aynı dil ve kültürü paylaştığımız Bulgaristan’da, Kosova’da, Yunanistan (Batı Trakya)’da, Azerbaycan’da, Türmenistan’da 200 milyonu aşkın Türk var. AB’yi bu ürkütüyor.” dedi.
“AB, ulus devlet ve çalışanların hakları” konulu söyleşi Harb-İş Sendikası Çorlu Şubesi ve Çorlu Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından gerçekleştirildi. Harb-İş Çorlu Şubesi’nde yapılan söyleşiye Harb-İş Sendikası Çorlu Şubesi Başkanı Orhan Yavaşoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Çorlu Şube Başkanı Nevin Akay ve yaklaşık 250 kişi katıldı.

Yapılan söyleşiye konuşmacı olarak katılan Yazar ve öğretim üyesi Cüneyt Akalın, (AB) Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi karıştırdığını söyledi. Türkiye’nin büyük bir devlet olduğuna dikkat çeken Akalın, “Türkiye sınırlarının dışında aynı dil ve kültürü paylaştığımız Bulgaristan’da, Kosova’da, Yunanistan (Batı Trakya)’da, Azerbaycan’da, Türmenistan’da 200 milyonu aşkın Türk var. AB’yi bu ürkütüyor ve Türkiye AB girmesin diye birçok şeyler söylüyorlar. Kıbrıs’ı verin, Ankara’yı bırakın, Diyarbakır’a bakın, Aleviler azınlık deniyor. Fener kilisesine kötü davranmayın deniyor, yani Türkiye’yi karıştırmak için ne gerekiyorsa yapılıyor. Fener patriği Türkiye’yi yönetemez o ancak patrikhane içinde ortodoksların din işlerine bakar.” dedi.

Türkiye’ye dayatma uygulayan AB’nin hükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade eden Akalın, sözlerini şöyle sürdürdü: “AB ülkeleri kapitalist bir gruptur. 25-55 devlet değil AB’yi ayakta tutan; Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya’dır. Diğer irili ufaklı olanlar bunların kırıntı devletlerdir. Şu anda AB ülkelerinde de işsizlik başladı. Almanya’da işsizlik yüzde 11-12’lere kadar geldi dayandı. Bu ülkelerde de insanlar zorda. Arabası olan ancak aracına benzin alamadığı için garajda tutan bir çok insan var. Bu refah ülkelerinde sıkıntı var. AB’deki büyük ülkeler kendi ülkelerindeki fabrikaları söküp, işçilerin düşük parayla çalıştıkları ülkelere gidiyorlar; tıpkı Letonya gibi. Biz hem Avrupalı’yla hem Asyalı’yla anlaşabiliyoruz, yoksulluğu ve varlığı biliyoruz. Ülkemizdeki sorunlara el birliği ile sahip çıkacağız. Özgüven kazanmamız şart, aile içinde bile sorunlar var. Hayat yalan kabul etmez, hayat inatçıdır.”