Akaryakıt harcamalarının yarısı kredi kartıyla ödeniyor

Otomobil sahiplerinin akaryakıt alışverişinde nasıl bir tutum sergiledikleri yapılan bir araştırmayla ortaya çıktı.Dünya’da en pahalı benzininin satıldığı ülke rekorunu elinde bulunduran Türkiye’de otomobil sahiplerinin akaryakıt alışverişinde nasıl bir tutum sergiledikleri yapılan bir araştırmayla ortaya çıktı.

Ipsas KMG Araştırma Şirketi tarafından Türkiye’de ilk kez yapılan araştırmaya göre, ayda ortalama 4.4 defa araçlarına benzin alan tüketiciler, her bir alışverişte depolarını ortalama 21 litre yakıtla dolduruyorlar. İstanbul, Ankara ve İzmir’i temsilen 442 binek araç sahibiyle, 11 Mayıs-17 Haziran 2007 arasında ilk kez gerçekleştirilen araştırmaya göre, ayda ortalama 93 litre benzin alıp, 225 YTL harcıyoruz.

TÜKETİCİ PATRON OLDU: Tüketicilerin bir akaryakıt firmasını tercih etmesinin ardındaki nedenleri anlamak, promosyon ve reklamların etkisini ölçmek gibi amaçlarla başlatılan pilot çalışmanın, sürekli hale getirileceğini söyleyen Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman, gerçek araştırmanın en geç Ekim ayında başlayacağını belirtti. Rekabetin gelişmesine bağlı tüketim kararları konusunda artık tüketicilerin patron haline geldiğini kaydeden Bilgeman, ’Gerçek araştırmayla birlikte hangi marka otomobili kullanan tüketicilerin hangi akaryakıt firmasını tercih ettiğini öğrenebileceğiz. Kapsamlı araştırma ile birlikte birçok bilgiye ulaşmamız mümkün olacak’ dedi.

KREDİ KARTIYLA ÖDÜYORUZ: Yapılan araştırmaya göre aylık ortalama yakıt alım miktarı 93 litre iken, depoya ayda ortalama 225 YTL harcandı. Yoğun kullanıcılar toplam alımın yüzde 50’sini gerçekleştirirken, ayda ortalama 7.4 kez benzin alıp 545 YTL harcadılar. Akaryakıt toplam harcamalarının yüzde 50’sinin nakit, yüzde 46’sının kredi kartı, yaklaşık yüzde 5’inin ise taşıt tanıma sistemi ile yapıldığı ortaya çıktı.