Akaryakıt kaçakçılarına ağır darbe!

Ankara'da, kamu kurum ve kuruluşlarına hileli akaryakıt sattıkları öne sürülen 12 ayrı şirkete yönelik olarak yapılan operasyonda 39 kişi gözaltına alındı.

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Büro ekipleri, yaklaşık 3 ay süren bir çalışmanın ardından kamu kurum ve kuruluşlarına hileli akaryakıt satan 12 ayrı şirkete operesyon düzenledi. “Kantar” adı verilen operasyon kapsamında, akaryakıt istasyonu ve dağıtım şirketlerinde çalışan 39 kişi gözaltına alındı. Yapılan operasyonda gözaltına alınan kişilerle birlikte 12 şirkette ve bu şirketlere ait evraklara el konuldu. Yapılan incelemelerde söz konusu şirketlerin Ankara’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı arasında engellilerin eğitim kuruluşlarının da olduğu okullara, il sağlık mürdürlüğüne ait sağlık ocaklarına, ASKİ gibi kurumlara hileli akaryakıt verdikleri belirlendi.

Yapılan incelemelerde sözkonusu şirketlerin kamu kuruluşlarına verdikleri fiyatı yüksek olan “kalyak”ın içine fiyatı daha düşük olan fuel oil katarak, kalyak üzerinden fiyatlandırdıkları, bazı akaryakıtların içerisine su kattıkları ve eksik tartı yöntemi ile yolsuzluk yaptıkları bildirildi.

Gözaltına alınan 39 kişi emniyette yapılan sorğulamanın ardından “suç işlemek amacıyla örğüt kurmak, örgütün faaliyeti çercevesinde ihaleye fesat karıştırmak, kamu kurum ve kuruluşlarına eksik ve karışımlı akaryakıt vermek suretiyle devleti zarara uğratmak” suçlarından Ankara Adliyesine sevk edildi.