Akaryakit kaçakçiligi en rahat ve cezasi en az kaçakçilik türüdür

SANLIURFA -17 Kas 2005 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sanliurfa Milletvekili Vedat Melik, akaryakit kaçakçiligindan daha kolay yapilabilecek bir kaçakçilik türünün olmadigini söyledi.

Melik, yillardan buyana büyük bir rant araci haline gelen akaryakit kaçakçiligin ana nedenini ise uygulanan yanlis vergi politikalarina ve akaryakit üzerindeki asiri vergi yüküne bagladi.

Melik, akaryakit kaçakçiligi ile alakali binlerce davanin olmasina ragmen akaryakitla ilgili birçok resmî kurumda çalisan birtakim insanlarin da isbirligi yapmasi sonucunda, bu kaçakçiligin ortaya çikarilmasi ve yapanlarin cezalandirilmasinin çok zor oldugunu ileri sürdü,

Son yillarda agir bir ekonomik kriz sürecinden geçen Türkiye’de birçok firmanin ayakta kalabilmek için isçi çikartarak, üretim ölçegini küçülterek ve firmasini kapatarak varligini sürdürdügünü hatirlatan Melik, “Nasil oluyor da akaryakit sektöründe durum bunun tam tersi oluyor? Bence, önce sorulmasi gereken soru budur. Akaryakitla ilgilenen her kes nedense kaçakçiliktan sikâyetçidir, en azindan meclis komisyonun bu yönde hazirladigi raporlarda bunlar vardir. Fakat, burada ilginç olan, devletin ilgili birimlerinin elinde çarpici bilgiler mevcut olmasina ragmen, kimlerin akaryakit kaçakçiligi isiyle ve nasil istigal ettiklerini biliyor olmalarina ragmen, simdiye kadar bu konuda ciddî bir önlem alinmamasidir. Devletin ilgili birimlerinin isin farkinda olmasina ragmen, kaçakçiligin önüne geçilememis olmasi ve isin sürüyor olmasi kabul edilebilir bir durum degildir.” bilgisini verdi.

Akaryakit kaçakçiligin büyük bir kisminin denizyoluyla yapildigini bunun resmî kayitlarda da böyle olduguna isaret eden Melik, kara yoluyla kara sinirlarinda yapilan akaryakit kaçakçiliginin çok cüzi oldugunu ifade etti.