Akaryakıtları donan otobüsler seferlere çıkamıyor

Muş'ta hava sıcaklığı akşamları eksi 30 dereceye düşünce otobüsler hareket halendi bile donmaya başladı.

Otobüs sahipleri seferden geldikten 1 ve 2 gün sonra yeniden sefere çıkacakları için otobüslerin yakıtının donmaması amacıyla iklimi Muş’a göre yumuşak olan Van’a götürüyor.

Yazı hane işletmecilerinden Rüstem Avcı, “Dondurucu soğuklar otobüslerimizin yakıtını donduruyor. Başka illerden seferden gelen otobüslerimizi sefere çıkıncaya kadar ya sürekli olarak çalıştırmak zorunda kalıyoruz veya komşu il olan Van’a gönderiyoruz” diye konuştu.

Otobüs sahiplerinden Doğan Danış, dün İzmir’e seferi olduğunu, ancak otobüsün hareket halinde donması nedeniyle seferi iptal etmek zorunda kaldığını anlattı. Danış, 10 sat uğraştan sonra otobüsü çalıştırabildiğini, iki gün sonra seferi olduğu için Van’a giderek, iki gün orada kalacağını ifade etti.

Kamyoncular da otobüscülerden farklarının olmadığını, 5 günden beri 4 kamyonunun yakıtının donduğunu söyledi. Ercan Aykut isimli kamyoncu, kış süresince gün boyu kamyon sahiplerinin araçlarını çalıştırmakla zaman geçirdiklerini, Kurban Bayramı’ndan beri sefere çıkamadıklarından yakındı.