‘Akaryakıtta ÖTV indirimi gündemde değil’

Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Polonya Ekonomi Bakanı Grzogorz Wozniak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i makamında ziyaret etti.

Konuk bakan ve heyeti ile enerji konusunda çok detaylı bir görüşme yaptıklarını ifade eden Güler, başta doğalgaz olmak üzere diğer enerji konularında iki ülkenin neler yapabileceklerini ele aldıklarını belirtti. Avrupa’nın enerjide yeni kaynak arayışında olduğuna dikat çeken Güler, Türkiye’nin bu nedenle büyük bir önem taşıdığını belirtti. Güler, Polonya’nın elektriğinin yüzde 98’ini kömürden ürettiğine dikkat çekerek, “Bu alanda ortak açılşmalar yapabileceğimizi tesbit etik. Ayrıca petrol konusunda da görüşmelerimiz oldu. Samsun -Ceyhan hattı başta olmak üzere karşılıklı değerlendirmelerde bulunduk” dedi.

Konuk Bakan Grzogorz Wozniak ise Türkiye ile Polonya arasında enerjide arz güvenliği ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusunda neler yapılabileceğini ele aldıklarını söyledi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan bakan Güler’e, Başbakanlık’ta yapılan Akaryakıt Kaçakçılığı Zirvesi’nden somut bir sonuç çıkıp çıkmadığı soruldu. Kaçakçılıkla ilgili kararlı tedbirler alınacağını vurgulayan Güler, bunu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti. Güler, toplantıda akaryakıtta ÖTV indirimin görüşülmediğini vurgulayarak, “Bu konuda somut bir şey söylemek istiyorum. Bu konuda taviz olmaksızın kararlılığımız sürecek” dedi.