Akbaba operasyonunda 32 kişi gözaltına alındı

İzmir ve çevresinde bulunan 3 ayrı ilde de faaliyet gösterdiği belirlenen 2 ayrı suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen Akbaba isimli operasyonda, gözaltına alınan 32 kişi emniyetteki sorgularının ardından polis minibüsüyle adliyeye sevk edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nün yaklaşık 45 süren istihbarat çalışması sonucu, İzmir ve çevresinde yapılandığı tespit edilen iki 2 ayrı suç örgütüne yönelik operasyonlar gerçekleştirildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlar, İstihbarat, Özel Harekat, Terörle Mücadele, Çevik Kuvvet ve Asayiş şubelerine bağlı çok sayıda ekibin katılımıyla 3 gün süren operasyonlarda, 18 kişi ve 14 kiş olan 2 ayrı suç örgütününün elemanları yakalandı.

Dört adam öldürme, 7 silahla yaralama, 14 haraç alma, 4 adam kaçırma ve alıkoyma, 3 ızrar, 14 zorla ifade değiştirme, 4 mesken mahalde ateş açma, 13 ev, işyeri ve oto kurşunlama gibi toplam 70 ayrı suç işledikleri belirlenen çete elemanlarının, İzmir’deki travestiler üzerinde de hakimiyet kurarak, zorla çalıştırdıkları da ortaya çıktı. Gözaltına alınan 32 zanlıyla birlikte ev ve işyerlerinde yapılan aramada 5 tabanca, 1 otomotik av tüfeği, 185 dolu fişek, 230 exctasy hap, 5 sahte nüfus cüzdanı ile 3 adet sahte sürücü belgesi ele geçirildi. Gözaltına alınan 2’si kadın 32 kişi, işlemleri tamamlandıktan sonra İzmir Adliyesi’ne sevk edildi.

Akbaba adı verilen operasyonda gözaltına alınan zanlıların adliyeye sevk edilmesinin ardından konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Emniyet Müdür Vekili Kemal Parmaksız, İzmir’de başta uyuşturucu olmak üzere suç örgütlerine yönelik son dönemde gerçekleştirilen iki özel ve güzel operasyonun başarıyla sonuçlandığını söyledi. Yaklaşık 10 gün önce uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonda 35 kişinin gözaltına alındığı ve bunlardan 12’sinin adli mercilerce tutuklanarak cezaevine gönderildiğini söyleyen Parmaksaz, “Çıkar amaçlı suç örgütlerine yönelik yaklaşık 2 ay süren istihbarat çalışmasının ardından, İzmir ve ilçeleri ile 3 ayrı ilde operasyonlar düzenledik. Tüm elemanları yakalanan 2 suç örgütünün, rant paylaşımı ve çıkar çatışması nedeniyle birbirlerine düştükleri ortaya çıktı. Çete elemanlarının adam öldürme, haraç alma, ev ve işyeri kurşunlama, adam kaçırma ve alıkoyma, zorla senet imzalatma, ızrar, zorla ifade değiştirme gibi 70 ayrı suçtan işlem yapıldı.” dedi.

İzmir’de 14 sabıkalının öldürülmesinin ardından ortaya atılan “Cezalandırıcı” dedikodularına da açıklık getiren Parmaksız, suçluları öldüren herhangi bir cezalandırıcının ya da oluşumun olmadığını söyledi. İzmir’in Alsancak semtinde yaklaşık 3 ay önce kalaşnikof tüfekle ve çok miktarda exctasy hapla yakalandıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sabıkalı Ferdi Daşçı’nın Aydın Otobanı’nda öldürülmüş olarak bulunduğunu ifade eden Parmaksız, “Cezalandırıcı tarafından öldürüldüğü iddia edelin Daşçı, bu operasyonda gözaltına alınan alınan suç örgütünün bir üyesiydi. Ferdi Daşçı, çıkar çatışması nedeniyle örgüt içi infaz nedeniyle öldürüldü. Öldürülen 14 sabıkalının 12’sinin katilleri de belirlenerek yakalandı. Cezalandırıcı diye kesinlikle bir kişi ya da oluşum yok.” diye konuştu.