AKBİL dolumunda elektronik dönem

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan BELBİM A.Ş.'nin mühendisleri tarafından geliştirilen, para üstü veren ''Otomatik Satış Makineleri'' bugün hizmete girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, para üstü vermek üzere geliştirilen “Otomatik Satış Makineleri”ni tanıttı.

Türkiye’de ilk defa 4 ayrı bilet ve AKBİL dolum imkanı veren bir sistemin kullanıma girdiğini ifade eden Topbaş, “Her gün İstanbul’da yeni bir güzellikle birlikte buluşuyoruz. Adeta tarih düşüyoruz, tarihe tanıklık ediyoruz” diye konuştu.

Kağıt biletlerin ve bilet gişelerinin tarihe karıştığı bir sürecin yaşandığını kaydeden Topbaş, yurtdışında metrolarda ve toplu taşıma noktalarında görülen modern bir sistemin İstanbul’da da devreye girdiğini söyledi.

Otomatik satış makinelerinin bir merkeze bağlı olduğunu belirten Topbaş, bu yolla kaç bilet satıldığını ve hangi biletin tercih edildiğinin görülebileceğini kaydetti.

İstanbul’da 26 noktada bulunan otomatik satış makinelerinin 100’e çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Topbaş, istenildiği takdirde Anadolu’daki tüm belediye başkanlarına bu hizmeti yurtdışından daha ucuza sunabileceklerini belirtti.

Topbaş, 340 noktada bulunan AKBİL satış bayiliğinin de 720 noktaya çıkarılacağını bildirdi.

Teknolojik gelişmelerin İstanbul’a yakışır bir tarzda yapıldığını kaydeden Topbaş, “Daha birçok yenilik var. Adım adım onları datanıtacağız. Daha işin başındayız. Güzel sürprizlerimiz var” diye konuştu.

Kadir Topbaş, daha sonra tanıtım amacıyla otomatik satış makinesini kullanarak jeton alımı ve AKBİL dolumu yaptı.