Akdağ;’48 kişinin haricinde tedavi gören yok’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi'nde yatan hastalar dışında ülke genelinde kuş gribi şüphesiyle yatan başka hastanının bulunmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Akdağ, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi’nde kuş gribi şüphesiyle tedavi gören 48 kişinin haricinde, ülke genelinde başka kimsenin tedavi görmediğini açıkladı. Bakan Akdağ, diğer bölgelerdeki vatandaşların hassasiyete ve hekimlerin de hassas davranmasıyla birlike normal grup vakıalarından şüphe edilmesi nedeniyle ülke genelinde sesler çıktığını ifade etti.

Kuş gribinden korunmanının kesin yolunun vatandaşların kümes hayvancılığından vazgeçmesi olduğunun altını çizen Akdağ, “Kuş gribinden korkuyorsak o zaman çocuklarımız kümes hayvanları ile temas ettirmeyeceğiz. Kuş gribinden ölenler kümes hayvanları ile doğrudan temas sağlamış kişilerden oluşuyor. Göçmen kuşların uğradığı yerlerde açıktaki hayvanlar hastalıktan etkileniyor. Vatandaşlarımız kümes hayvancılığına iltifat etmemeli. Tarım ve Köyişleri Bakanlığımız da bu konuyla ilgili ilerleyen günlerde kontrol altına alma çalışmalarına hız verecek.” diye konuştu.

Bakan Akdağ, beraberinde Dünya Sağlık Örgütü elemanları, bilim adamları ve basın mensuplarıyla karayoluyla Van’a geçti. Bakan Akdağ’ın Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi’ne birtakım ilaçları da yanında götürmesi dikkat çekti.