Akdağ’dan doktorlara açık tehdit

Sağlık Bakanı Akdağ: "İnsanların muayenehanelere gitmek zorunda bırakılmasına müsamaha etmeyeceğiz" dedi.

Bazı ziyaret ve incelemelerde bulunan Bakan Recep Akdağ, Uşak’ta uzman hekimlerin tam gün çalışma oranının yüzde 12’lerden, yüzde 40’lara çıktığını belirterek muayenehanelerden hastanelere hasta yatırıldığının belirlendiğini kaydetti. Hastaların muayenehanelere uğramak zorunda bırakıldığını kaydeden Akdağ, buna müsamaha göstermeyeceklerini dile getirdi. Bakan Akdağ, vatandaşlardan, yeni sağlık sistemi ile vatandaşı muayenehanesine çağıran doktoru gerekirse o ilin valisine kadar şikayet etmelerini istedi.
İl değerlendirmesini Öğretmenevi’nde yetkililerle birlikte yaptıktan sonra basın toplantısı düzenleyen Bakan Akdağ, Uşak’ta 2006 yılında 2 milyon 305 bin muayene müracaatı olduğunu kaydetti. Sağlık göstergelerinde Uşak’ın iyi olduğunu dile getiren Akdağ, bebek ölüm hızının binde 12, anne ölüm hızının yüz binde 23’lerde olduğunu kaydetti. Bu oranların Türkiye ortalamasından iyi ve Avrupa ortalamasına yakın olduğunu belirten Akdağ, görev alanlara teşekkür etti. Bakan Akdağ, kaliteli yatak sayısı iyi olmayan Uşak’ta daha önce 300 olarak yapımına karar verilen hastanenin yatak kapasitesini 400’e çıkardıklarını söyledi. Yapılacak proje ile bunun 600’e çıkarılabileceğini belirten Bakan Akdağ, Uşak’ta sezaryenle doğum sayısının oldukça fazla olduğunu, bu konuda da yetkilileri uyardıklarını söyledi.

Bakan Akdağ daha sonra İstanbul Bir Nolu Düğün Salonunda düzenlenen halk toplantısına katılarak, bir konuşma yaptı. Ülkemizde 2-3 sene iktidar olan her partinin yıprandığını ve oy kaybına uğradığını belirten Bakan Akdağ, kendi partilerinin 5 seneden beri yıpranmadığı gibi daha çok takdir topladığını dile getirdi. Önümüzdeki seçimlere büyük bir güçle gireceklerini savunan Akdağ, milletin iradesinin en doğru şekilde yine tecelli edeceğini dile getirdi. Bakan Akdağ, “2001 yılında bir koalisyon hükümeti vardı. DSP, ANAP ve MHP koalisyonu vardı. 2001 yılındaki krizde bir sabah kalktığımızda cebimizdeki paranın yarıya düştüğünü görmedik mi. Bir gecede cebimizdeki para, ülkenin varlığı, yarıya düşüyor. Bunlar neyi konuşuyorlar Allah’ınızı severseniz. Bunlar millete neyi anlatacaklar ben çok merak ediyorum. Milleti bir kere daha nasıl inandırabileceklerini düşünüyorlar. Ben gerçekten hayret ediyorum. Eğer millete sevdalıysanız, milletin pul olmuş parasını değere kavuşturursunuz. O yanındaki sıfırları, yabancı memleketteki insanların paranın yanındaki sıfırları okumaktan aciz kaldığı paranın değerini bir yere taşırsınız, 6 sıfırı da silersiniz, ondan sonra dersiniz ki ben vatan severim. Ben bu vatana candan gönülden bağlıyım. Allah’a şükürler olsun ki vatandaşımız iş yapanla, konuşanı ayırt etmeyi o mükemmel basiretiyle çok mükemmel biliyor,” dedi

Uşak’taki bir toplantıda talihsiz bir olay olduğunu dile getiren Bakan Akdağ, olayın detayına çok girmeyeceğini belirterek “Biliyorsunuz, biz hastanelerde, hasta hakları birimlerini oluşturduk. Yani bir hastaneye gittiniz, bir şekilde arzuladığınız hizmeti alamıyorsunuz. Bir yerde bir tıkanma var veya bir bilgi almak istediniz. Sizin şikayetinize yönelik bir durum oluşuyor. O hasta hakları birimine gidiyorsunuz. Orda bizim özel eğitim verdiğimiz. Bazı hastanelerde psikologlar var, bazılarında sosyal hizmet uzmanları, bazılarında da hemşireler var. Bunlar sizin probleminizi çözmeye gayret ediyorlar. Eğer ciddi bir şikayetiniz varsa bunu yazılı olarak alıyorlar. Bu yazılı şikayeti değerlendiriyorlar. O işin komisyonu var. O kişinin neyse hatası cezasını veriyorlar. Şimdi birisi diyor ki bunu çok kötü yaptınız. Vatandaşın içinde diyor eğitimsiz olan var. Vatandaşın içinden her türlü insan var. Şimdi bunlar geliyorlar, bizi şikayet ediyorlar. E ne olacak. Biz seçkin insanlarız. Bizi şikayet edemezler. Edep yahu edep. Sen nasıl kendi insanına eğitimsiz, işte derdini anlatamaz, meselesini gelip şikayet edemez. Buna kimin hakkı var. Bu anlayış nasıl bir anlayış değerli arkadaşlar. Sordum arkadaşlarıma bir sene içinde kaç kişi bu hasta haklarına müracaat etmiş. Seksen civarında olmuş. Bir sene içinde polikliniğe gelmiş vatandaş sayısı 1.5 milyon kişi. Ya insaf yahu. 1.5 milyon kişi gelmiş, bunların arasında 80 kişi gelmiş hakkını aramış. Bunu da mı aramasın. Ama bu zihniyeti değiştiriyoruz. Karşısında edilgen olan insan dönemi bitti. Buna derinenler olabilir. Karşı koymak isteyenler hala olabilir. Ama onlar bunu bilsinler ki, bu Ak Parti var oldukça biz de onlarla mücadele edeceğiz. Onlar şunu çok iyi bilsinler ki, memuru da, hizmetlisi de, doktoru da, hakimi de, savcısı da, öğretmeni de, bakanı da, başbakanı da bu milletin hizmetkarıdır, hizmetkarı olmaya devam edecektir,” dedi.

Bakan Akdağ, Uşak’tan ayrılmak üzere iken düğün salonunda vatandaşın şikayetlerini dinledi.