Akıllara durgunluk veren hırsızlık ZAMAN

Konya’da akıllara durgunluk verecek bir hırsızlık ortaya çıkarıldı.

Metroyu andıran tünel, görevlileri şaşkına çevirmiş; içinde ışıklandırma, havalandırma, diyafon ve raylı taşıma sistemi bile var.

Türkiye’nin en büyük enerji kurumlarından Botaş (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ), ilginç bir hırsızlık olayını kayıtlarına geçirdi. Profesyonel ham petrol hırsızlığının Konya’da yaşandığı ortaya çıkarken kullanılan yöntem dikkat çekti. Boru hattına 150 metre uzaklıkta bir petrol istasyonu alarak, tünel kazan hırsızların yaklaşık 22 bin varil ham petrol çaldığı belirlendi. Tünelin içine kurulan ışıklandırma, havalandırma ve raylı taşıma sistemi ise Botaş yetkililerini hayrete düşürdü. Her yıl yüzlerce hırsızlık yaşandığını belirten yetkililer, şimdiye kadar böyle profesyonel bir olayla karşılaşmadıklarını vurguluyor. Kurumu 5-6 milyon dolar zarara uğratan hırsızlığın failleri 3 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Cezanın infazı için Yargıtay’daki temyiz davası bekleniyor.

Olay, Kütahya’daki bir petrol istasyonunda işçilik yapan Neşet Demir’in (26) kardeşi Ferhat’la (19) birlikte Aralık 2004’te Konya’da petrol istasyonu satın almasıyla başlıyor. Ereğli ilçesi Adana-Aksaray karayolu üzerindeki istasyona 150 bin YTL veren Demir kardeşler, kaymakamlıktan da akaryakıt deposu ve satış yeri ruhsatı alıyor. Daha sonra istasyonun mutfağından boru hattına doğru 150 metre uzunluğunda bir tünel kazıyor. Saplama yöntemiyle boru hattına delik açan Demir kardeşler, buradan istasyonun mutfağına kadar hat döşüyor.

Edinilen bilgiye göre, 2005 Ocak ayı sonunda Botaş’ın Ceyhan-Kırıkkale hattının başlangıç ve bitiş noktalarında karşılıklı tespit çalışması yapan yetkililer, petrol çalındığını fark etti. Jandarmayla birlikte hat boyunca yapılan incelemede Ereğli ilçesi Yeniköy yakınlarında hattın çevresinde büyük toprak çatlamaları olduğu tespit edildi. Daha sonra bölgede yapılan kazıda boru hattına doğru uzanan bir tünel olduğu ve tünelin petrol istasyonuna gittiği görüldü. Bunun üzerine arama emri çıkartan ekipler, Neşet Demir’e ait istasyonun mutfağında, büyük buzdolabı altından petrol boru hattına giden bir tünel buldu. İçinde havalandırma, ışıklandırma, diyafon ve raylı taşıma sistemi bulunan tünel, ekipleri şaşkına çevirdi. İstasyon sahibi Neşet Demir ile kardeşi Ferhat Demir gözaltına alınırken, petrol istasyonu mühürlenerek ihtiyati tedbir konuldu.

Botaş tarafından 20 Temmuz 2005’te açılan dava sonucunda, Neşet Demir 5 yıl, Ferhat Demir ise 3 yıl hapse mahkum oldu. Kararı Yargıtay’da temyize götüren hükümlüler serbest kaldı. Temyiz davasının sonucuna göre hapis cezasının infazı gerçekleştirilecek. Bu arada Botaş oluşan zararın karşılanması için Demir kardeşler aleyhine tazminat davası açtı, bu dava da Yargıtay’dan gelecek temyiz kararına göre sonuçlanacak. Demir kardeşlerin avukatı Necati Törekara, “Dava sonunda hüküm verilmişti. Biz kararı temyiz ettik, Yargıtay’dan çıkacak son neticeyi bekliyoruz. Tazminat davası konusunda bize bir bilgi ulaşmadı.” dedi.

Botaş Adana Bölge Müdürü Fuat Tüllüce ise ortaya çıkarılan hırsızlık olayının kayıtlara geçen en büyük ve profesyonel petrol çalma organizasyonu olduğuna dikkat çekti. Alınan bilgilere göre boru hatlarında 1987-2004 döneminde toplam 367 hırsızlık vakası meydana geldi. En fazla olay Mardin, Şırnak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Aksaray, Osmaniye, Batman, Niğde il sınırları içerisinde yaşandı. Botaş hatlarından çalınan ham petrol, kalorifer yakıtı olarak kullanılabiliyor. Kireç ocaklarında yüksek ısı elde edilmesinde de faydalanılan ham petrol, kimyasallarla inceltilerek mazot halinde piyasaya sürülebiliyor.

Ceyhan’da 17 ton çalıntı petrol

Öte yandan önceki gece Adana’nın Ceyhan ilçesinde, boru hatlarından çalındığı belirlenen 17 ton ham petrol ele geçirildi. Bir ihbarı değerlendiren ilçe jandarma komutanlığı ekipleri, Sirkeli köyü civarında, TEM Otoyolu’nda Gaziantep’ten Adana yönüne giden Veysi Y. (34) yönetimindeki 72 AC 030 plakalı tankeri durdurdu. Yapılan incelemede, tankerdeki 17 ton ham petrolün BOTAŞ’a ait boru hattından çalındığı tespit edildi. Tanker sürücüsü Veysi Y. ile yanındaki Murat K. (46) ve Hamit Y. (40) gözaltına alındı.