Akıllı biri Muro’dan etkilenmez

'Kurtlar Vadisi-Pusu'da Muro adında bir teröristi canlandıran Mustafa Üstündağ, hayranlarının kendisinden etkilenip, terör örgütlerine sempati duymasının imkansız olduğunu söylüyor: Akıllı biri bunu yapmaz.

‘Kurtlar Vadisi-Pusu’ adlı dizide, ‘Maalesef en kutsal devrim ilkelerle değil, para ile gerçekleştiriliyor’ ve ‘Bu don ne böyle; masmavi. Bundan sonra kimse burjuva donu giymeyecek’ gibi ilginç replikleriyle dikkat çeken ‘Muro’ karakterini canlandıran Mustafa Üstündağ, son dönemin en çok konuşulan oyuncularından biri…

Dizide bir terör örgütü üyesini canlandırsa da, halk ona bayılıyor. Bu ilginin farkında olan ‘Kurtlar Vadisi Irak’ın yapımcısı Pana Film ise, başrolünde ‘Muro’nun yer alacağı ve terör örgütünün şiddet olayları ve uyuşturucu ile bağlantılarının anlatılacağı bir film çekmeye hazırlanıyor. Oyunculuğa Adana’da babasının çalıştığı Anadolu Cam Sanayi Fabrikası’nın işçilerinin kurduğu amatör tiyatroda başlayan Üstündağ, gördüğü yoğun ilginin kendisini çok mutlu ettiğini söylüyor…

YAPTIĞIM SADECE ROL!

* ‘Kurtlar Vadisi-Pusu’ ekibine nasıl dahil oldunuz?
Ben, Müjdat Gezen Sanat Merkezi mezunuyum. Bugüne kadar ‘Uy Başuma Gelenler’, ‘Aşka Sürgün’, ‘Yersiz Yurtsuz’ gibi dizilerde, ufak tefek rollerde yer aldım. Hep popüler bir dizide oynamanın hayalini kurardım. Sonra bir gün ‘Kurtlar Vadisi’nden aradılar ve ekibe dahil oldum. Beni neden seçtiklerini bilmiyorum. Herhalde role uygun gördüler.

* ‘Muro’nun bu kadar çok sevilmesini neye bağlıyorsunuz?
Dizide de söylediğim gibi; içimizdeki insan sevgisine. (Gülüyor) Sıcak geldi insanlara… Sempatik bir adam… Yaptığınız işin sevilmesi, yolda yürürken insanların size selam vermesi; gerçekten çok güzel bir duygu.

* ‘Muro’ iyi bir karakter değil; bir terör örgütünün üyesi. Nasıl oluyor da insanlar onu seviyor? Ters tepkiler almıyor musunuz?
Sonuçta, Erol Taş’ın kötü adamı canlandırdığı için sokakta taşlandığı bir ülkede yaşıyoruz…
Bu zamana kadar hiç kötü bir tepki almadım. Erol Taş döneminde farklı bir anlayış vardı. Seyirci ekrandaki oyuncuyu, gerçekten kötü adam sanıyordu. Televizyon kanallarının çoğalmasıyla her şey değişti. Artık televizyon karakterleriyle sokakta karşılaşabiliyor insanlar. Dolayısıyla; neyin ne olduğunu biliyorlar. Ben çocukluğumdan hatırlıyorum; sinemalarda film izlerken yuhalamalar oluyordu. Günümüzde bu kalmadı.

* Böyle diyorsunuz ama bir dönem ‘Muro’nun çok sevilmesinin terör örgütlerine karşı sempati yaratabileceği, bu yüzden ‘Muro’nun öldürüleceği konuşuldu. ‘Muro’nun örgüte sırt çevirerek, normalde aleyhinde söylemlerde bulunduğu ‘Polat’ın yanına sığınacağı da söylendi…
Ben de bunları sizin gibi internetten takip ettim. Senaristler yazıyor, biz de oynuyoruz. Bir bölüm sonra ne olacağını, ben de bilmiyorum. Stoklu değiliz, çektiğimiz bölüm yayınlanıyor. Sokakta yanıma gelip de bana, “Birader, sen niye böyle bir örgüte üyesin?” diyen kimse olmadı. Bu karakterler birer hayal ürünü. Dizinin başında da gerçek hayatla bir ilgisi olmadığı söyleniyor zaten. Aklı başında hangi insan ‘Muro’dan dolayı bir terör örgütüne sempati duyabilir ki? Olur mu böyle bir şey? Bu, bir film, bir rol. Amerikan gangster filmlerini izlediğimiz zaman; o mafya adamlarına, sempatiyle mi bakıyoruz?

* Evet ama zaman zaman haberlerde suç işleyen insanların, bazı dizilerden esinlendiklerini söylediklerine şahit oluyoruz…
Bunların gerçek olmadığını düşünüyorum. Bizim diziyle ilgili de böyle şeyler söylendi. Avukatlar araştırdı ve söylenenler asılsız çıktı.

‘HAMLET’ DE SAKLAMBAÇ GİBİ!

* Sizin çocukken özendiğiniz bir televizyon ya da sinema kahramanı yok muydu?
‘Superman’e özenirdim. Hatta onun gibi uçmayı bile denedim. (Gülüyor) Ama biz ‘Superman’in gerçekten uçtuğunu zannediyorduk. Oysa şimdiki çocuklar her şeyin farkında!

* Peki ‘Muro’ rolünün üzerinize yapışmasından korkuyor musunuz?
Hayır. Daha önce eşcinseli de oynadım ama Allah’a şükür heteroseksüelim! Kendimi rolüme kaptırmam. Normal hayatta yapamayacağınız şeyleri, oyunculukta yapıyorsunuz. Bu; keyifli bir şey. Benim için ‘Hamlet’i oynamak, tıpkı saklambaç oynamak gibi bir şey. Oyunculukta canlandırdığın rolün içine girip, eğleniyorsun. Zaten kendin eğlenmezsen, ortaya kesinlikle iyi bir şey çıkmaz. Ama bu oyunu fazla da büyütmemek lazım.

‘Muro’ karakterini oluştururken esinlendiğiniz birileri oldu mu?
İlk gün sete gittiğimde aklıma gelenleri yaptım. Hala rolümü geliştiriyorum. Bu karakterin ucu açık; her yere gidebilir. Gözlem ise hayatın içinde sürekli oluyor zaten. Genelev kadınını oynayan biri, belki geneleve gidip gözlem yapabilir ya da yapmalıdır. Ama ben ‘Muro’ için birkaç bombalı eyleme mi katılacağım? Allah’a şükür; öyle bir olay yaşamadım. (Gülüyor)

* Senaristler ‘Muro’yu öldürürse, ne hissedersiniz?
Ben bu diziden önce de oyunculuk yapıyordum. Bir sonraki rolümde bu kadar popüler olmasam da, benim için dünyanın sonu gelmez. Zaten 6 ay öncesine kadar popüler bir adam değildim. Benim tek derdim şu; Allah sağlığımı elimden almasın ve ben her zaman oyunculuk yapabileyim.

* ‘Muro’ya benzeyen birtakım yönleriniz var mı?
Alakamız yok. Ben rolümü oynarım, gerisine de karışmam.

* Anneniz bile size ‘Muro’ diye hitap ediyormuş ama…
Evet çünkü annem canlandırdığım karakteri çok sevdi. Oynadığım rolün bu kadar tutması, ona gurur veriyor. Evladının iyi bir yerlere gelmesi, hangi ebeveyni mutlu etmez ki? Benim babam vefat etti. Annem benim her şeyim, en büyük hayranım. Ne yaparsam yapayım, her koşulda beni kabul edecek tek insan o. Hayatta bu güven duygusundan daha güzel ne olabilir ki? Ben de anne olmak istiyorum. ‘Muro’ da anne olmak istiyor. (Gülüyor)

BÜLENT İPEK – SABAH