Akın: Bush savaş istiyor

''Duvara Karşı' filminin yönetmeni Fatih Akın,. Bush yönetiminin üçüncü dünya savaşını başlatmak istediğine inandığını söyledi.

Almanya’da ”Duvara Karşı” filmiyle bir anda üne kavuşan Fatih Akın, ABD’de Başkan George W. Bush yönetiminin üçüncü dünya savaşını başlatmak istediğine inandığını söyledi.
Akın, Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, ”Bush’un politikası Nazi dönemiyle mukayese edilebilir. Hollywood’da Pentagon’un talimatıyla bazı filmlerin işkence ve Guanatanamo’nun normal bir görüntü kazanması amacıyla yapıldıklarına inanıyorum. Bush yönetiminin üçüncü dünya savaşını başlatmak istediğine eminim. Bence bunlar faşist” dedi.
Almanya’da bir adalet bakanının benzer bir mukayese yaptığı için görevinden ayrılmak zorunda kaldığının hatırlatılması üzerine de Akın,”Bir sanatçı için durum farklı. Benim düşünce özgürlüğü hakkım var” şeklinde karşılık verdi.
ABD Başkanı George W. Bush’u protesto etmek amacıyla, üzerinde ”Bush” ve ”S” harfinin gamalı haç şeklinde yazılı olduğu siyah birtişört giyen Akın, Almanya’da gamalı haç işareti taşınmasının yasak olduğunun hatırlatılması üzerine de, söz konusu işaretin ”Bush” sözcüğünün bir parçası olarak algılanması gerektiğini söyledi.