Akp grubunda mektup tepkisi

AK Parti yönetimi, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a mektup göndererek istifa çağrısı yapan Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve Hatay Milletvekili Fuat Geçen’in açıklamaları hakkında inceleme başlattı.

İki muhalif vekile en sert tepki Unakıtan hakkındaki gensoru oylamasına katılmayan Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır’dan geldi. Yalçınbayır, gensoruya ret oyu verip ardından mektup yazan iki vekilin tutumunu eleştirerek, “Daha önce kapanan bir konunun gündeme getirilmesi siyaseten şık olmamıştır. Bu arkadaşlardan bazıları geçen defa ret oyu vermişlerdir. Çelişkili davranmadan siyaset yapmak en doğru olanıdır.” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, sorular üzerine muhalif vekillerin disipline sevk edilmediğini, buna MYK’nin karar vereceğini belirtti. Fırat, mektup olayını da şöyle değerlendirdi: “Dönem dönem modalar oluşuyor. Bir dönem aşk mektupları, bazen de böyle mektuplar yazılıyor.” AK Parti Grup Başkan Vekili İrfan Gündüz ise vekillerin açıklamalarını incelemeye aldıklarını; ancak nihai kararı henüz vermediklerini söyledi. Çömez ve Geçen’le görüşeceklerini ve değerlendirmenin ona göre yapılacağını söyleyen Gündüz, “Unakıtan’ın partiye yük olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Hayır, kesinlikle. Belki size yük olabilir; ama Türkiye’ye olmuyor.” cevabını verdi. Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak da Unakıtan’ı istifaya davet etti.

Grup toplantısına katılmayan Kemal Unakıtan, Plan Bütçe Komisyonu çıkışında “Ne zamana kadar sessiz kalacaksınız?” sorusuna “Daha önemli gündemlerimiz var.” cevabını vererek, fırsat bulunca açıklama yapacağını kaydetti. “İddialardan rahatsızlık duyuyor musunuz?” sorusuna ise Unakıtan, “Hayır, hayır.” karşılığını verdi.