AKP merkez sağdır!

"Merkez sağ" tartışmasına oğul Menderes noktayı koydu:

AKP, Milli Görüş gömleğini çıkararak merkez sağ cüppesi giydi

Aydın Menderes, dün Tercüman’da yayımlanan “seçimden sonra” başlıklı yazısında, “Merkez sağ artık AKP’dir veya AKP merkez sağdır” görüşünü dile getirdi. “Merkez sağ bir efsaneydi. Onu alan hemen Üsküdar’ı geçerdi. Bütün mesele merkez sağın varisi ve sahibi olabilmekti” diyen Menderes, özetle şu görüşlere yer verdi:

MERKEZ SAĞ NE DEMEK?

Merkez sağ ne demekti? Kimse bunun üzerinde durmuyordu. Bu seçimlerden sonra merkez sağ bağlamında iki soru siyasetin gündemine oturdu. Artık merkez sağ efsanesi bitmiş miydi? Yoksa artık AKP mi merkez sağ olmuştu? Ne zaman merkez sağ denilse, aklıma Asaf Halet Çelebi’nin “Cüneyd” şiiri gelir: cüneyd nerede/cüneyd ne oldu, sana bana olan/ona da oldu, kendi cüppesi altında/cüneyd yok oldu.

ERDOĞAN O CÜPPEYİ ALDI

Merkez sağ cübbesinin içinde kayboldu. Milli Görüş gömleğini çıkaran Tayyip Erdoğan ise o cüppeyi aldı, kendi üstüne giydi. Artık merkez sağ AKP’dir. Veya AKP merkez sağdır. Gerçi bazı entel AKP’liler “AKP merkez sağ değil, yeniden toplumsal merkezi oluşturdu ve onun partisi oldu” diyorlarsa da, bunun diğer ifadeden temelde hiçbir farkı yoktur. Aynı hikâye başka kelimelerle anlatılmaktadır. Sözün kısası; bu çizginin kendi içinde ne kadar tutarlı olduğu ve tam olarak ne anlama geldiği belli olmasa da artık AKP, DP, AP, DYP, ANAP zincirinin yeni halkası olmuştur. (…) Bu ülkede yapılması gereken merkez sağ veya toplumsal merkez üzerine bitip tükenmez konuşmalar yapmak değildir. AKP’ye alternatif bulmak demek merkez sağa alternatif bulmak demektir. Merkez sağ cüppesini giyen ister iktidar ve isterse muhalefet olsun ANAP’lar ve DYP’ler gibi yok olup gidecektir.