AKP seçim yasaklarını çiğneyince YSK harekete geçti

AKP, İstanbul'da birçok ilçede seçim yasaklarını çiğneyince YSK harekete geçti.

İstanbul’da iddialı bir seçim kampanyası yürüten AKP, genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu binalarında seçim çalışması yapılmamasını öngören seçim yasağını ihlal edince, YSK harekete geçti. İstanbul İl Seçim Kurulu yetkilileri şikâyet gelmesi halinde bayrakları kaldırtacaklarını belirtirken, Fatih İlçe Seçim Kurulu yetkilileri, tespit ettikleri ihlallerle ilgili olarak belediye ve kaymakamlığa bildirim yaptıklarını açıkladı.

İstanbul genelinde 2 milyon adet bayrak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1500 adet posteriyle gövde gösterisi yapan AKP, birçok ilçede seçim yasaklarını çiğnedi. AKP bayrakları ve posterler, YSK’nın yasakladığı kamu binalarına, cami duvarlarına, tarihi mekânlara asıldı.

Caminin duvarları…

Yedikule Hisarları’nda iki dev AKP posteri, Fatih Camii külliyesinin dış duvarlarına da Erdoğan’ın “Durmak Yok, Yola Devam” sözleri ve fotoğrafının yer aldığı bir poster asıldı.
Unkapanı’nda Fatih Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları sürdürülen tarihi Zeyrek Sarnıcı da dev bir Erdoğan posteriyle kaplandı. Posterde, “2007 tarihi eseri restore ettik. Durmak Yok” sözleri, seçim pusulası ve “AKP’ye Evet” mührü yer alıyor.

YSK’nın listesinde “genel yollar üzerine bayrak asmak” da yasaklanmış olmasına rağmen, birçok ana caddede trafiği tehlikeye sokacak şekilde binlerce parti bayrağı yer alıyor. Beşiktaş’ta Dolmabahçe Caddesi üzerindeki tarihi ağaçlı yol da AKP bayraklarıyla dolu.

İl Seçim Kurulu yetkilileri, cami ve kamu binalarında bayrak asmanın yasak olduğunu, şikâyet gelmesi halinde bayrakların kaldırtılacağını ve maliyetinin ilgili partilere gönderileceğini açıkladı.
Fatih İlçe Seçim Kurulu yetkilileri de, partilerin il ve ilçe binaları, irtibat noktaları ve araçları dışında hiçbir yere bayrak ve poster asılamayacağını, tespit ettikleri ihlallerle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesi ve kaymakamlığa, bayrakların kaldırılması için talep yazısı gönderdiklerini söyledi.

Partilerin aynı ihlali ikinci kez yapmaları halinde Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.

MİLLİYET