AKP tek tek aykiri vekillerle hesaplasiyor

ISTANBUL - Maliye Bakani Kemal Unakitan’a af getirmesi nedeniyle tartisma yaratan “Torba yasa” AKP içindeki “aykiri sesler”in de parti yönetimince yakin takibe alinmasina neden oldu.

Edinilen bilgiye göre AKP grup yöneticileriyle parti çizgisi disinda davrandiklari öne sürülen milletvekilleri arasinda yasananlarin seyri söyle gelisti: Grup Baskanvekilleri Irfan Gündüz ve Eyüp Fatsa’nin görüstügü vekillerin basinda, kus gribi olayinda Tarim Bakanligi’ni suçlayici açiklamalariyla partiyle ters düstügünü gözler önüne koyan; Erdogan’in eski özel kalem müdürü Balikesir Milletvekili Turhan Çömez ile, Çankaya Köskü’ndeki 29 Ekim resepsiyonuna “esli” davet edilen Afyon Milletvekili Mahmut Koçak oldu.

Grup Baskanvekilleri, Turhan Çömez’e, özellikle kus gribi konusundaki açiklamalarini hatirlatarak, hükümeti elestirmesine dikkat çektiler. Çömez de, o konuda daha önce uyarida bulundugunu, olayin ortaya çikmasiyla birlikte bunu hatirlattigini söyledi.

“BIRAKIN BU ISLERI”

Grup Baskanvekilleri de Mahmut Koçak’a, “Senin çok yetenekli, çok aktif bir arkadasimiz oldugunu biliyoruz. Farkli fikirlerin olmasi partiye güç verir” diyerek iltifat ederken, Koçak, “Birakin bu isleri” diye çikisti. Grup yöneticileri, “Torba yasa”ya niçin oy vermedigini sordular. Bu soru karsisinda Koçak, “Ben ne getirdigini bilmedigim yasaya oy veremem. O yasa ne getiriyor. Bize açiklanmadi. Kimi affediyoruz, kimlere ne sagliyoruz, bu belli degil. Bunlar açiklansin. Kime ne

getirdigi belli olsun, ben de oy vereyim. Bilmedigim seye oy veremem” yanitini verdi.

Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer tarafindan Çankaya Köskü’ndeki 29 Ekim resepsiyonuna esli çagrilan Koçak’in, daha sonra Sezer’in tavrina yönelik diger AKP’lilerin aksi yönde görüs bildirmesi de Grup Baskanvekilleri tarafindan Koçak’a hatirlatildi. Koçak da, Cumhurbaskani’nin niçin kendisine esli davetiye gönderdigi sorusu karsisinda su cevabi verdi: “Birilerinin atladigi bir nokta var. Benim esimin basi açik olmasindan dolayi bana esli davetiye gönderilmedi. Ona bakarsaniz diger Afyon milletvekillerinden Halil Aydogan’in esinin de basi açik. Cumhurbaskani Afyonlu. Ben de Afyonluyum. Ben daha önce seçimlere tek basima girdim. Bagimsiz olarak oldukça yüksek oy aldim. Cumhurbaskani beni tanir. Demokrat kimligimizin ön planda oldugunu bilen bir insandir. Bunu dikkate almistir. Bunun niye sorun oldugunu anlamiyorum. Baska bir partide olsaydim, sirf bu konumumdan; Cumhurbaskani ile özel iletisimimden dolayi bile çok daha farkli bir yere konurdum. Ama bu bizim partide ne yazik ki tam tersi oluyor; ya da anlasilmiyor.”