AKP’den herkes rahatsız

Baykal: ’AKP hükümetinden herkes rahatsız’ dedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP hükümetinden herkesin rahatsız olduğunu söyleyerek,”Cumhuriyete sahip çıkmanın yolu demokrasiden geçiyor. Bu iş sandıkla olacak. Onlar yanlış iş yaparsa, yanlış işin siyasi bedeli olur, vatandaş da buna tepki gösterir’’ dedi.

Antalya’ya dün gelen Baykal, havalimanı VIP salonunda partililerle sohbet ettikten gazetecilere açıklamalarda bulundu. den Baykal, İl Başkanı Ömer Melli ve ilçe başkanlarından çalışmaları hakkında bilgi aldı. Baykal, Türkiye’yi seçim sınavlarının beklediğini kaydeden Baykal, “70 milyonu göreve çağıyoruz. Bizim görevimiz, doğruları yılmadan, usanmadan söylemek, ikna etmektir. Kestirme yol yok, bu böyle biline. Bir noktaya basıp birilerine vekalet vereceksin. 70 milyonun katkısıyla oluşan sürecin olumsuzluğunu birileri cambazlıkla önleyecek. Böyle bir şey yok” dedi.

Hükümetin, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra HSYK üyelerinin seçimine de el atacağını savunan Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısını değiştirmeye çalışıyorlar. Bunu engellemeye çalışıyoruz. Türkiye’de demokrasinin sağlam dayanaklarından biri yargı bağımsızlığıdır. Eğer yargı bağımsızlığı sağlanamazsa, o ülkenin siyasetinden, adaletinden hayır gelmez. Orada bulunan hakimler emir kulu değil. Başbakan Erdoğan ’Korku krallığı yaratıyorlar’ diyor. ’Bırakın, cumhurbaşkanı olayım. Korkmayın’ diyor. Teskin etmeye, Türkiye’nin demokratikleşmesini uyuşturmaya çalışıyor.” Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasını “AB’ye kabul edileceği” düşüncesiyle imzaladığını, ancak süre dahi verilmediğini dile getiren Baykal, “Türkiye AB karşısında Çin ile ekonomik işbirliği anlaşması imzalayabilir. AB’ye konunun öneminin hatırlatılması gerek” ifadesini kullandı.