AKP’den muhalefete 301 tepkisi

Gazeteci Hrant Dink’in yaşamını yitirmesinden sonra gündeme gelen TCK’nın 301. maddesi ile ilgili tartışmalarda AKP muhalefeti suçladı.


AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa : “301. madde konusunda Hükümet olarak, AKP olarak görüşümüz değişmedi değişmeyecek. 301 konusunda değişiklik yapılabileceğini, yapılması gerekenlere açığız. Ancak, 301’in üzerinden politika yapıyorlar. Sivil toplum örgütlerine ve muhalefete açık çek verdik. Gelin görüşlerinizi ve katkılarınızı sunun dedik. CHP’nin kapısını çaldık. Deniz Baykal bize, ‘kapımızı çalmayın, çalarsanız hadi oradan başka kapıya deriz’ dedi. Şimdi Hrant Dink öldürüldü. Mahcup oldular. Timsah gözyaşları döküyorlar.”

SAVCILAR ESKİ ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇMELİ
Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu : “ 301. madde ifade özgürlüğünü sınırlayan bir madde. Savcıların daha dikkatli davranarak mevcut halini dikkate alarak, eski alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekir. Savcıların dava açmayı istisnai hale getirmeleri lazım. Savcılara bu imkanı vermemek için biz maddenin son cümlesine, ‘eleştiri amacıyla düşünce açıklamaları suç oluşturmaz’ ibaresini koyduk. Bu cümle, savcıların sık sık dava açmalarını oluşturabiliyor. Adalet Bakanlığı savcıları eğitime tabi tuttu. Bu eğitimi devam ettirmek gerekiyor. Dolayısıyla savcılar eski alışkanlıklarından vazgeçmiyor. Zaten bu tür davalar bereatle sonuçlanıyor. Tamamen kalkması doğru değil.”

TÜRKLÜĞÜ DIŞARDAN GELEN BASKILARLA KORUYAMAYIZ
AKP’li Anayasa Komisyonu Üyesi Zekeriya Akçam : “Hassas bir konu. AKP iktidarı döneminde yasalaşan bir değişiklik. Zamanında sivil toplum örgütleri ilgi göstermedi. Bu büyük bir eksiklik. Akademisyenler ve konunun uzmanları ise çok ciddi yaklaştı. Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma bakıldığında çok hassas bir konu. Bu madde kalkmış olsaydı acaba bu cinayet olmazdı, demek pek doğru değil. Hukukta içtihat çok önemli. Derli toplu, orta yollu ve uzlaşma aranarak düzeltmek lazım. Türkiye’nin kendi şartları içerisinde çözmesi lazım. Karşı tarafın baskılarıyla çözülecek bir mesele Türkiye’yi yıpratır. Sanki AB, ABD istiyor görüntüsü ortaya çıkar. Yapılacaksa Türkiye’nin kendi iradesi sonucu yapılmalı. Türklüğü, dışardan yapılan baskılarla koruyamayız.ö

YARGI TAHRİK EDİLİYOR
AKP’li Anayasa Komisyonu üyesi Ayhan Sefer Üstün : “Kötü kanun yoktur, kötü uygulama vardır. Belli bir kesim yargıyı tahrik ederek, Türkiye’yi sıkıntıya sokuyor. Bu işi ‘düzenleme yapalım’ diyenle yaparız, ‘karşıyım’ diyenle yapmayız. Bu iş tek taraflı olmaz. Hele karşı olanla hiç olmaz. Çünkü sorunu çözmez. Bu mesele hukuki olmaktan çıktı, siyasi mesele haline geldi. Karşıyım diyenlerden bir şey beklemiyoruz, Değişsin diyenlerden ise uzlaşma bekliyoruz. Bazı kanunların uygulanması için 5-10 yıl gerekli ama fırsat verilmiyor