AKP’den seçim anketi

AKP, yaklaşan seçimler öncesinde bir anket yaptırıyor

Parti, ilk kez 180 bin denek üzerinde yaptırılan kamuoyu araştırması ile önümüzdeki sürecin fotoğrafını çekecek. Üç ayrı kamuoyu araştırma şirketine yaptırılan ankette halka Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin performansı da soruluyor.

AK Parti, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesinde 1.5 milyon YTL’lik kapsamlı bir anket yaptırmaya başladı. Parti, ilk kez 180 bin denek üzerinde yaptırılan kamuoyu araştırması ile önümüzdeki sürecin fotoğrafını çekecek. Üç ayrı kamuoyu araştırma şirketine yaptırılan ankette halka Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin performansı da soruluyor.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın yaptırdığı anket 15 Şubat’ta Başbakan Erdoğan ve partinin en yetkili karar organı Merkez Yürütme Kurulu (MYK)’na sunulacak. AK Parti, Başbakan’ın isteği üzerine köyleri de kapsayan en kalabalık denekli anket yaptırmak için harekete geçti. İki ayda bir dört anket firmasına yaptırdığı anketlerle oy oranlarını, hükümetin ve partinin performansını, hükümet üyelerinin performansını, gündemdeki gelişmeleri düzenli olarak takip eden AK Parti, Köşk seçimleri ve milletvekili seçimleri öncesinde kesenin ağzını açtı. Anket için 1.5 milyon YTL’lik bir bütçe ayıran parti, üç ayrı kamuoyu araştırma şirketi ile anlaşma yaptı. Ankette sadece belli merkezler değil Türkiye’deki illerin tamamı ve köyler de yer alıyor. 180 bin denek üzerinde yaptırılan anket kapsamında vatandaşlara AK Parti hükümetinin ve belediyelerin icraatları ayrıntılı olarak sorulacak. Anket sonuçları, partinin yeni döneme ilişkin strateji belirlemesine de yardımcı olacak. 180 bin denekli ankette halka ‘belediye başkanının imajı’, ‘belediye başkanının icraatları’, ‘belediye başkanının halka yakınlığı’, ‘halkın, belediyenin hizmetlerinden memnun olup olmadığı’, ‘belediyenin en önemli problemi hangisi’, ‘Belediye başkanının temiz yönetim ve şeffaf yönetim ilkesine uygun çalıştığına inanıyor musunuz?’, ‘bugün seçim olsa belediye başkanına oy verir misiniz?’, ‘yerel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’, ‘genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’, ‘Hükümeti başarılı buluyor musunuz?’, ‘Başbakan’ın performansını nasıl buluyor musunuz?’ gibi sorular yöneltiliyor.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından yaptırılan anket, Şubat ayında tamamlanacak. Anket sonuçlarının 15 Şubat’ta Başbakan Erdoğan’a ve partinin en yetkili karar organı olan MYK’ya sunulması bekleniyor. AK Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, İHA’ya yaptığı açıklamada, anketin 81 ilde, nüfusu 40 bini aşan ilçe ve beldelerde, büyükşehir belediyelerine bağlı ilçelerde yapılmaya başlandığını söyledi. Ergün, geçtiğimiz yıl da kapsamlı bir anket yaptırdıklarını hatırlatarak, “Son 1 yılda ilerledik mi geriledik mi, ona bakacağız. Bu anket sonuçları ile bir veri tabanı oluşmuş olacak. Önümüzdeki sürecin fotoğrafını çekmiş olacağız” diye konuştu. Ergün, Yerel Yönetimler Başkanlığı olarak belediyelerin karnesini çıkarırken bu verilerden yararlanacaklarının altını çizerek, çıkan sonuca göre halk tarafından başarısız bulunan ve eleştirilen belediye başkanını uyaracaklarını bildirdi. Anket sonuçlarının ardından tüm belediye başkanlarına mektup göndereceklerini belirten Ergün, “Başarılı belediye başkanlarını tebrik edeceğiz, başarısız olanların eksiklerini ve yapması gerekenleri sıralayacağız. Eğer dönem sonuna kadar düzeltmezse, o belediye başkanıyla bir daha çalışmayacağız” dedi. Ergün, anket sonuçlarının Şubat ayı ortalarında ellerine geçeceğini ve partinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini de sözlerine ekledi.