AKP’li Koçak’ın disipinline sevki süpriz oldu

Kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak, disipline sevk kararının kendisi için süpriz olduğunu söyledi.

Partiden kendisine gönderilen disipline sevk yazısında herhangi bir sevk gerekçesi belirtilmediğini ifade eden Mahmut Koçak, “Sevk kararı gerçek ama gerekçesi konusunda muhtelif rivayetler var. Kimi sürekli muhalefet diyor, kimi ropörtaj diyor” şeklinde konuştu. Mahmut Koçak, bu aşamada istifa etmeyi düşünmediğini açıkladı.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Mahmut Koçak, kesin ihraç istemliyle AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu’na sevkini değerlendirdi. Mahmut Koçak, “Doğrusunu isterseniz bu benim için süpriz oldu. Çünkü benim genel başkanım düşünce suçu nedeniyle hapiste yatmış, hak mağduriyetine uğramıştır. Bunun sıkıntılarını, acılarını, seçim öncesi ve iktidarımızın ilk aylarında genel başkanımızın şahsında yaşadık ve birlikte mücadelesini verdik. Bu partide, böyle bir nedenle disiplin mekanizması işletileceğine kesinlikle ihtimal vermiyorumdum” şeklinde konuştu.

Kesin ihraç istemiyle disiplin kurulana sevk edilmesinin, demokrasinin vazgeçilmez parçası olan siyasi partilerin ıslah edilmesi gereken yanlarını ortaya çıkarması bakımından önemli olduğuna işaret eden Mahmut Koçak, “Batı demokrasilerinin ulaştığı açıklık, şeffaflık, hoşgörü, tolerans, farklılığa saygı gösterme gibi değerler, başta siyasi partiler olmak üzere, bu ülkede yaşayan herkes tarafından içselleştirilmediği sürece, gerçek demokrasiden söz edilemeyeceği bu olayla bir kere daha doğrulanmıştır” diye konuştu.

Mahmut Koçak, doğru bildiği gerçekleri, partinin her yetkili organında seslendirdiğini belirterek, eleştirel bakış açısı ortaya koyan siyasetçilerin, parti yöneticileri tarafından ya ihraç edildiğini, yada partisini terketmek zorunda bırakıldığını kaydetti.

Mahmut Koçak, şöyle konuştu: “Benim için düşündürücü olan, mensubu olduğum AK Parti’nin kurucularının da kapatılan Fazilet Partisi içinde benzer sıkıntılar yaşadıklarını unutmuş görünmeleridir. Parti yönetimince konuşmamam konusunda defelarca ikaz edildiğim doğrudur. Bu ikazları dinleyip susmak belki benim siyasi geleceğim açısından doğru bir davranış olabilirdi. Bana, ‘Yeldeğirmenlerine saldırma, parti içinde farklı görüşler seslendirmeyi sürdürürsen siyasi geleceğin olmaz’ dediler. Benim hiçbir zaman ikinci dönem milletvekiliği gibi bir endişem olmadı. Bundan sonra da olmayacaktır. Seçimlerden önce seçmenime ne söylemişsem onları siyaset kurumuna taşıdım. Bedelinini de ödemeye hazırım. Şu an huzurluyum ve görevimi yerine getirmenin rahatlığı içerisindeyim. Vatandaşın arasında alnım açık, başım dik dolaşabilmekteyim. Benim için önemli olan budur.”

Partinin kendisine gönderdiği disipline sevk yazısında herhangi bir sevk gereçkesi belirtilmediğini, neyle suçlandığını kendisinin de bilmediğini dile getiren Mapmut Koçak, “Sevk kararı gerçek ama gerekçesi konsunda muhtelif rivayetler var. Kimi sürekli muhalefet diyor, kimi ropörtaj diyor. Parti bir gerekçe gönderirse biz de öğreneceğiz” dedi.

AK Partili olduğunu ve istifa etmeyi düşünmediğini dile getiren Koçak, “Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler” diye konuştu. Disiplin mekanizmasının işletilmesiyle AK Parti açısından sıkıntılı bir sürecin başladığını vurgulayan Mahmut Koçak, “Aynı uygulamaların devam edeceği görülüyor. Eski partilerin hastalıklarınin bize sirayet ettiği görülüyor” şeklinde konuştu.