AKP’li Suat Kılıç: Yandaş yargı istemiyoruz

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, ''Biz başından itibaren şunu söylüyoruz: Yandaş yargı istemiyoruz."

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Serik ilçesindeki bir düğün salonunda partililere demokratik açılım ve Anayasa çalışmalarını anlattı. İleri saat uygulamasını unuttuğu için toplantıya 1 saat geciktiğini belirten Kılıç, toplantı sırasında saatini kolundan çıkararak ileri aldı.

AK Partililer olarak her zaman halkın içinde olduklarını belirten Suat Kılıç, partililere, ”Ufukta erken seçim yok” diye seslendi. Erken seçimin Türkiye’nin ”geçmişte kalan bir kötü alışkanlığı olduğunu” vurgulayan Suat Kılıç, ”Milletin bir siyasetçi gördüğü zaman ilk sorusu, ‘Ne var, niye geldiniz, seçim mi var?’ oluyor. Çünkü bizden öncekiler vatandaşı böyle alıştırdı. Geçmişteki siyasetçiler seçildikten sonra halkın içine fazla girmedi. Seçimden seçime halkı hatırladılar. Ama bu geleneği Genel Başkanımız ve AK Parti bozdu” dedi.

Türkiye’de çözüm üretecek muhalefet bulunmadığını da belirten Kılıç, şöyle devam etti:

”Çözüm üretecek, AK Parti’nin yapamadığını ‘Biz şu projelerle hayata geçireceğiz’ diyen bir muhalefet anlayışı yok. AK Parti yöneticileri olarak, Anadolu’nun tüm vilayetlerini tek tek geziyoruz. Gittiğimiz yerlerde, ne CHP’lileri, ne de MHP’lileri görmüyoruz. Bunların iktidar olmak gibi bir dertleri zaten yok. Ankara’da oturdukları yerde Meclis kürsüsünden bizlere çamur atacaklar. Bunlar Anadolu’nun çamurlu yollarına gidemezler, oturdukları yerden siyaset yapacaklar. Siyaseti gelip Antalya’da, Burdur’da, Isparta’da, Serik’te yapacaksın, halkın içinde yapacaksın.”

-MHP LİDERİ BAHÇELİ’YE ELEŞTİRİLER-
Kılıç, MHP Lideri Bahçeli’nin konuşmalarının sağlıklı bir ruh hali yansıtmadığını da öne sürdü. Bahçeli’nin bir konuşmasında, ”Bizim sıralara 1 metre yaklaşırsanız gününüzü görürsünüz” dediğini belirten Kılıç, şöyle konuştu:

”Dün Urfa’da gece gördüğü karabasanları, kabusu, orada toplanan vatandaşlara anlatıyor ve yine bağırıyor. ‘Sayın Başbakan nereye gidersen git, seni bulup getirmezsem namerdim’ diyor. Lafa bak. Bu adam, bu ülkede 2011 yılında yapılacak seçimlerde vatandaşın karşısına çıkacak. Ülke idaresini eline almak için oy isteyecek. Serik’ten Devlet Bahçeli’ye sesleniyorum. Sen önce kendini yönetmeyi, kendi sinir sistemini yönetmeyi öğren. Tehditler savuruyor, sanki boks ringine çıkıyor. Yahu, senin sözünün millet karşısında bir değeri yok.

Erzurum’da yağlı urganı sallayıp siyaset yapan da sensin, başbakan yardımcısıyken Abdullah Öcalan idama mahkum edilmişken, Meclis’te idam cezasını kaldıran da sensin. 2007 seçimlerinde meydanlarda elinde yağlı urganla vatandaştan oy istedin, Meclis’e girdin urganı ortaya çıkaramadın. Urgan nerede? Bunun adı urgan siyasetidir. Madem asacaksın, idam cezasını kaldırmasaydın. Şimdi kalkıyor, Başbakanımıza bölücülük suçlaması yapıyor. AK Parti’yi el ele vermekle suçluyor. Demokratik açılım sürecini, İmralı’daki caninin yönlendirdiğini iddia ediyor. Hakaret ediyor, iftira ediyor, çamur atıyor. Öcalan İmralı’da yaşıyorsa, Türkiye’de idam cezası kalktığı için yaşıyor. DSP-MHP-ANAVATAN koalisyonu idam cezasını kaldırdığı için yaşıyor. Bizim Öcalan’la işimiz olmaz, el ele olmamız, kol kola girmemiz AK Partililer açısından söz konusu olmaz. Öcalan’ın bir can borcu varsa, AK Parti’ye değil, MHP’yedir.”

Kılıç, MHP ile CHP’nin yaptığı herşeyin de aynı olduğunu savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Sayın Bahçeli mikrofonun henüz icat edildiğinin farkına varmamış. Nerede bağırıyor? Urfa’da bağırıyor. Biz seni 7 senedir Urfa’ya göndermek için anamız ağladı. (Sivas’ın doğusuna geçemezsiniz) diye diye zorla gönderdik. Ne diye bağırıyorsun? Toplamışsın diğer illerden 10 bin partilini, konuşuyorsun. Şimdi Diyarbakır’a da gideceksin. Git, ama bağırma. Biz senin Diyarbakır yolunu da açtık. Çünkü senin buralardaki oyun yüzde 2. Sen bunun hesabını ver millete. Ankara’dan ahkam kesmek kolay. (Bu vatanı böldürtmeyiz) diyorsun. (Bir tek çakıl taşını vermeyiz) diyorsun. Sen Şırnak’ta, Doğu ve Güneydoğu’da yoksun sayın Bahçeli. Senin duvarındaki haritada 45 vilayeti kırmızıya boyamışsın. Nedir o? MHP’nin milletvekili ve il genel meclisi üyesi çıkaramadığı illerdir. Sonra da çıkıp (Türkiye’yi böldürtmem) diyorsun. Senin haritanda işaretlediğin yerler, senin toprağın olarak görünmüyor ki zaten. Ne diyor Atatürk, (Gidemediğin yer, senin değildir). Biz bu ülkede cumhuriyeti CHP’den, milliyetçiliği MHP’den korumalıyız. Bu ülke onlara kalırsa, yazık olur. Onun için biz AK Parti olarak gece gündüz bu ülke için çalışmaya devam edeceğiz.”

-İDAM CEZASI-
Suat Kılıç, ülkede diğer partilere oy verenlerin de PKK’nın terörist faaliyetlerinden nefret ettiğine dikkati çekti. Huzur dolu ve güvenli bir Türkiye’nin özlemini çektiklerini vurgulayan Kılıç, ”Terörün bittiği bir Türkiye istiyoruz” diye konuştu.

Kılıç, şöyle devam etti:

”Bizim Ergenekon terör örgütüyle bir ilgimiz olamaz. Biliyoruz ki, Türkiye’de birçok terör saldırıları ve terör örgütlerinin arkasında çeteler vardır. Danıştay’a saldırarak Danıştay üyesinin ölümüne neden olan Alparslan Aslan bugün nerede yargılanıyor? Silivri’deki Ergenekon davasında, Ergenekon sanıklarıyla aynı dava içinde yargılanıyor. Acı olan şudur: Danıştay saldırısı katili Alparslan Aslan’ın yargılandığı Silivri’de sanık avukatlarıyla aynı sırada CHP’li milletvekilleri bulunmaktadır. Yine CHP’nin İzmir Milletvekili Erzincan’a gidiyor, hakkında gözaltına alınan ve şu anda cezaevinde bulunan savcıyla bir takım meseleleri görüşüyor, sonra orada yaptığı görüşmeleri rapor haline getirip CHP Genel Başkanı Baykal’a sunuyor. Bununla birlikte bir de CD veriyor. Bunun içinde de dinleme kayıtları var. Bu dinleme kayıtları CHP’li milletvekilinin elinde ne geziyor? Bizim kitabımızda, vatandaşı kandırmak yok. Bakınız, son günlerdeki tartışmalarda AK Parti’ye yönelik bir yandaş yargı suçlaması var. Ne diyorlar? (AK Parti yargıyı kuşatmaya çalışıyor) diyorlar. (Yargıtay’ı, HSYK’yı, Anayasa Mahkemesi’ni kuşatmaya çalışıyor) diyorlar. Bunun aslı astarı yoktur. Biz başından itibaren şunu söylüyoruz: Yandaş yargı istemiyoruz. Yargının yandan olanını değil, bağımsız olanını, ama bağımsız olduğu kadar tarafsız, yansız olanını istiyoruz. Bizim söylediğimiz budur. Evet, yargı yandaş olmasın, yargı AK Parti yandaşı olmasın, ama yargı CHP’ye de yandaş olmasın. Eğer Yargıtay Başkanı ile Deniz Baykal’ın söylediği cümleler aynı olacaksa, eğer HSYK Başkanı, anamuhalefet liderinin cümlelerini basın toplantısında kullanacaksa, CHP ile yüksek yargı aynı hedefin peşinde koşacaksa, aynı siyasetin peşinde koşacaksa orada bizim itirazımız var. Ben iktidar partisi olarak yandaş yargı istemiyorsam, yargının yandaş olması büyük bir faciadır diyorsam, yargı da CHP’nin yandaşı olmamaya da dikkat etmek ve özen göstermek mecburiyetindedir.”

Toplantıya AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, İl Başkanı Hüseyin Samani, Serik İlçe Başkanı Feridun Çelik ve partililer katıldı.