AKP’li Yerlikaya: Milli takıma Türk hoca

'Asrın Güreşçisi'' unvanı bulunan Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, (A) Milli Futbol Takımı'nın başına mutlaka bir Türk teknik direktörün getirilmesi gerektiğini söyledi.

‘Asrın Güreşçisi” unvanı bulunan Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, (A) Milli Futbol Takımı’nın başına mutlaka bir Türk teknik direktörün getirilmesi gerektiğini söyledi.

Hamza Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin Türk teknik direktörden yana olduğunu kaydederek, ”20 sene önce futbolda milli takımın başına Türk antrenör getirmek çok zordu. Alt yapının oluşması, hocanın yetiştirilmesi kolay değildi. Ülkemize gelen ünlü teknik adamlar Derwall ve Piontek sistemi kurdu. Artık çok yetenekli teknik direktörlerimiz var. Ertuğrul Sağlam, Bülent Uygun, Bülent Korkmaz az hoca değiller. Büyük işler yapmış insanlar, bunları görmezden gelmemeliyiz” diye konuştu.

”Yabancı teknik adam getirmek, sorumluluğu üstünden atmaktır” diyen Hamza Yerlikaya, ”Türkiye’de bu potansiyel var. Türkiye’de bu kadar değerli hoca varken, yabancı getirilecek olmasına anlam veremiyorum. Bize katacağı bir şey yok. Ertuğrul Sağlam, Bursaspor’u şahlandırabiliyor, Bülent Uygun, Sivasspor’u ligde üst üste ilk 3’e sokuyor. Neden hep illaki yabancı, bu hayranlık niye? Federasyon ‘yabancı’ diyorsa, sorumluluk almak istemiyor demektir. Almak zorundasın. Şenol Güneş, Fatih Terim’in başarıları ortada. Demek ki bir şeyler bahane edilmemeli” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, ”Niye yabancı, bir sebebi yok. Geçen sene şampiyon olan takım Beşiktaş’ın teknik direktörü Mustafa Denizli. Yabancı ise iyidir, mantığı artık bitti” dedi.

”BİR TÜRK’ÜN REKORUNU BİR TÜRK KIRAR”

Faal güreşçilik hayatında rekorları alt üst eden Hamza Yerlikaya, kendisinin rekorlarını ancak bir Türk’ün kıracağını ileri sürdü.

Hamza Yerlikaya, ”Bir Türk’ün rekorunu bir Türk kırar. Türkiye’den nice Hamza’lar, büyük şampiyonlar çıkacaktır. Türkiye başarısız kalmaz. Zaman zaman inişler çıkışlar olabilir. Ama başarısızlığa asla mahkum kalmaz” şeklinde konuştu.

Yerlikaya, Türkiye’de ileride mutlaka olimpiyat şampiyonlarını çıkaracağını dile getirerek, şunları söyledi:

”Şu anda grekoromen stilde genç bir takım oluşturuldu. 2012 Londra Olimpiyatları’nda güreşte mutlaka 1-2 altın madalya alırız. Güreş her dönemde Türkiye’nin gururu oldu. Bu süreçten sonra da aynı şekilde başarılı olacağı kanaatindeyim. Güreş iyi yolda. Türk sporu da iyi yolda.”

Grekoromen stilde 2009 yılı dünya şampiyonluğunun kazanıldığını hatırlatan Yerlikaya, ”Sporcular, federasyon, GSGM, antrenörler koordineli bir şekilde çalıştılar ve takım dünya şampiyonu oldu. Federasyon genç bir kadro oluşturarak risk aldı. Bu aşı tuttu. İnşallah serbestte de bu aşı tutar. Serbest de grekoromen gibi şampiyon olur” ifadesini kullandı.

”SİVASSPOR’UN YENİLGİSİNE SEVİNENLER VAR”

Sivasspor’un iyi bir sezon geçirmediğini belirten Hamza Yerlikaya, ancak Anadolu ekibinin bu sezon asla küme düşmeyeceğini ifade etti.

Yerlikaya, Sivasspor’un sezon başında ekibini değiştirdiğini ve çok futbolcu satıp, yeni oyuncular aldığını dile getirerek, ”Eski ekip kenetlenmişti. Bu sezon ise uyum süreci yaşanıyor. Şu sıralar Sivasspor’un yenilgisine sevinen insanlar görüyorum, bu çok yanlış. Sivasspor, Anadolu’ya heyecan getirdi. ‘Biz de başarılı olabiliriz’ dedi. Sivasspor’a güveniyoruz, inşallah ligi iyi bir yerde bitirir. Asla Sivaspor’un düşeceğini düşünmüyorum, böyle bir şey olmayacak. Sonuna kadar destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sivasspor’un yeni stadının yapılacağını kaydeden Hamza Yerlikaya, ”Kapasite 20 bin kişinin üzerinde olacak. Bunun onayını aldık. Afyonkarahisar ve Malatya’da da yeni statlar yapılacak” dedi.

”BAŞBAKANIMIZ SPOR CAMİALARI İÇİN BİR NİMETTİR”

AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, hükümet olarak güreşe ve güreşçiye sahip çıktıklarını dile getirirken, sadece güreşe değil tüm spor dallarına büyük önem verdiklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sporcu kimlikli Türkiye’nin tek başbakanı olduğunu belirten Yerlikaya, ”Başbakanımız spora önem veriyor. Başbakanımız spor camialarımız için bir nimet. Spordan gelmiş Türkiye’de sporcu kimlikli tek başbakan” diye konuştu.

Hamza Yerlikaya, sporda bütün branşlarda hiçbir ayırım yapmadan eşit imkanlar sunulduğunu anlatarak, ”Sporcularımız ne kadar başarılı olurlarsa, o kadar imkanları kullandırıyoruz. Bütün branşlara hiçbir ayrım yapmadan eşit şartlarda yardımcı oluyoruz. Spor, Türkiye’de iş kolu olarak bakarsınız işsizliğin en az seviyede olan camiadır. Türkiye, 6-7 senede spor cenneti olmaya aday oldu. Her branşta büyük organizasyonları almaya çalışıyor, alıyor da” diyerek sözlerini tamamladı.