AKP’nin adayı Abdullah Gül’e birinci turda 27 oy gerekiyor

Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık süreci bu gece sona eriyor.

Başka aday çıkmazsa, Çankaya için AK Parti’nin adayı Abdullah Gül ile MHP’nin adayı Sebahattin Çakmakoğlu yarışacak.

11. Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün 1. turda Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için 27 oy gerekiyor. DTP’nin 11. Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül’e destek vermeyeceğini açıklaması, Gül’ün 3. turda yani 28 Ağustos’ta 276 oyla seçilmesini garantiledi. Gül’ün ilk iki turda seçilebilmesi için 367 oy gerekiyor. Pazartesi günü yapılacak ilk tur oylamada Bakan Gül’ün, 27 oya ihtiyacı var. Bağımsız Seyid Eyüpoğlu’nun destek vereceğini açıklamasıyla 341 oyu şimdiden alan Gül’e, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da destek vermesi bekleniyor. Yine Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani’nin Gül’e destek vereceği belirtiliyor. CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuoğlu’nun, “Kayserili olarak Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesini isterim” açıklamasının da kulislerde Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’na destek olarak yorumlanıyor.

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’in destek olması beklenmezken, Gül’ün görüşeceği Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz ile CHP’den ayrılan Bağımsız Milletvekili Erdoğan Yetenç’in ise henüz nasıl bir tavır izleyecekleri bilinmiyor. Oturumu yönetecek olan TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın oy veremeyecek olması sebebiyle AK Parti’den 340 oy alacak olan Gül’ü desteklememe kararı alan DTP’nin son anda destekleme kararı alması ve bağımsızlardan gelecek oyla seçilmesi sürprizi de bulunuyor. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Pazartesi günü ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda aynı gün TBMM’de yemin ederek görevine resmen başlayacak.

Adaylık sürecinde bugün son gün

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvuru süresi bugün gece yarısında sona erecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 20 Ağustos Pazartesi günü yapılacak. Şu ana kadar Abdullah Gül ile, Sabahattin Çakmakoğlu’nun başvuruları bulunuyor. TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun yapılacağı 20 Ağustos Pazartesi günü bir sonuç alınamaması durumunda 2. tur 24 Ağustos Cuma günü gerçekleştirilecek. Bu turda da cumhurbaşkanı seçilemezse 3. tur 28 Ağustos Salı, 3. turdan da sonuç alınamaması durumunda cumhurbaşkanı seçiminin son turu 1 Eylül Cumartesi günü yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilmek için ilk iki turda en az 367 oy almak gerekiyor. 3. turda ise TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun (276) oyunu almak cumhurbaşkanı seçilmek için yeterli olacak.

CHP’li vekilden Abdullah Gül’e hemşeri desteği

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, “Biz kriz üreten bir parti olmayacağız. CHP ile eşit değiliz. Genel Kurul’da olacağız” demesinin ardından, CHP içinde de Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı için destek geldi. CHP’nin Kayseri Millvetvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, “Ben Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasını isterim” diye konuştu. CHP yönetiminin “Meclis’E gelmeyeceğiz” açıklamasına rağmen Kulkuloğlu, “Abdullah Gül iyi tanıdığım ve sevdiğim bir arkadaşım. Cumhurbaşkanı olmasını istiyorum ve destekliyorum” dedi. Bu arada MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan, Meclis’teki bütün çalışmalara tam kadro katılacaklarını belirterek, “Biz milletin menfaatlerini gözeten sorumlu bir muhalefet anlayışıyla hareket edeceğiz” dedi. Atılgan, “Gücümüzü milletten aldık. Millet bizi Meclis’e çalışmak için göndermiştir. Bu Meclis, cumhurbaşkanını seçmek zorundadır” diye konuştu.