AKP’nin anketine göre Anavatan yükseliste

AKP’nin aylik yaptirdigi anketlerde Anavatan Partisi ilk kez ciddi bir yükselise geçerek yüzde 5’lerin üzerine çikti.

Genel Baskan Erkan Mumcu ve büyük çogunlugu AKP’den kopan milletvekillerinin katilimiyla grup olusturan Anavatan, oy oraninda son ankette ciddi bir kapirdanma yasandi.

Anavatan Partisi’nin Mumcu’nun liderligi ve grup kurmasi öncesinde yüzde 1-2’lerde seyreden oy orani ilk kez yüzde 5’in üzerine çikti. AKP’deki son ankete göre Anavatan’in oyu, DYP ile basabas noktada ve yüzde 10 barajina yakin oranlarda seyrediyor.

Anketlerde Anavatan Partisi’ndeki yükselisi, Meclis’in açilisiyla grup olusturmasi, Semdinli olaylari, türban tartismalari gibi Erkan Mumcu’nun gündeme iliskin görüslerini açiklamaya basladigi döneme denk geldi.

AKP’nin son anketleri, Anavatan Partisi disindaki partiler açisindan ciddi bir degisim ortaya koymadi. CHP, belli bir düzeyde oy kaybiyla açik ara öndeki AKP’nin ardindan ikinciligini korurken, MHP yüzde 10 baraji düzeyinde üçüncü, DYP ile yükselisteki Anavatan Partisi ise barajin hemen altinda dördüncü sirayi paylasiyorlar.

AKP’deki anketler, Erbakan’in SP’sinin ve Ecevit’in DSP’sinin yüzde 1-2’lerde seyrettigini, son aylarda Güneydogu’da olaylarin tirmanirken DEHAP-DTP’nin ise yine seçimlerdeki oy orani olan yüzde 5-6’lar düzeyinde oldugunu gösteriyor.

AKP’de anketler çerçevesinde yapilan degerlendirmelerde, ANAP’in ilk kez anketlerde ciddi olarak göründügü kabul edildi. AKP’de Anavatan Partisi’ndeki kipirdanmanin AB süreci ve Semdinli olaylari sonrasi yasanan milliyetçi tepkiler ve AIHM karari sonrasindaki Mumcu’nun türban yasagina karsi açiklamalarindan kaynaklandigi belirtildi.