‘AKP’nin verdiği sözlerin diyetini ödüyoruz’

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye'nin AK Parti iktidarının Avrupa ve ABD'ye verdiği sözlerin diyetini ödediğini söyledi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) düzenlenen “Türkiye’nin Dış Politikası” konulu konferansta konuşan DSP lideri Sezer, AKP’nin iktidarına destek bulmak uğruna Avrupa ve ABD’de dolaşarak sözler verdiğini ve şimdi o sözlerin diyetinin ödendiğini söyledi.

Sezer, Türkiye’nin AB’den koparıldığını, buna rağmen ödün üstüne ödün verildiğini, KKTC’nin fiili varlığına son verecek belgelere imza atıldığını belirterek, bir savcının yazdığı iddianameye ile ordunun yıpratılarak Kıbrıs’tan çekilmesinin kolaylaştırılmak istendiğini ileri sürdü.

AB’den vazgeçilmemesinin gerektiğini belirten Sezer, “Türkiye’nin birliği, Avrupa Birliği’nden önemli. Örneğin Kıbrıs elden gidecekse AB onların olsun.” diye konuştu.

Türkiye’nin 350 milyar dolar borcu bulunduğunu söyleyen Sezer, dış politikada rahat davranılamamasının nedeninin biriken borçlar olduğunu savunan Sezer, “Yayılmacılık, Osmanlıcılık amaçları gütmeden Türkiye, yeniden bölge merkezli dış politikaya dönmelidir.” dedi.

Sezer, sözkonusu bu politikanın Cumhuriyet döneminde Atatürk tarafından başarıyla uygulandığını ve bu politikanın AB ve Batı ile sağlıklı ilişkiler kurulmasına engel olmayacağını sözlerine ekledi.