Akreditasyon alan İslam İlahiyatı bölümü eğitime devam ediyor

Rotterdam İslam Üniversitesi (İUR) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, İUR'un Avrupa genelinde kendi alanında akreditasyon alan tek üniveriste olduğunu söyledi.

Rotterdam İslam Üniversitesi (İUR) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, İUR’un Avrupa genelinde kendi alanında akreditasyon alan tek üniveriste olduğunu söyledi.

İUR, uluslararası akreditasyona kavuşan Lisans (Bachelor) ve Master bölümleriyle 2013-2014 ders yılına başlıyor. Rektör Akgündüz, Hollanda’daki yüksek öğretim kurumunun 2010 yılında master bölümünü tanınmasının ardından, Avrupa tarihinde bir ilk olarak Rotterdam İslâm Üniversitesi’nin İslâm İlahiyatı lisans bölümünün de tanındığını söyledi. Bu sayede İUR öğrencileri artık, diğer öğrencilere tanınan imkanlardan faydalanabilecek. Bölüme bu yıl 70 öğrencinin başvuruğu ve şu ana kadar 50’sinin kayıt yaptırdığı öğrenildi.

İSLAM DÜNYASINDA KABUL GÖRMÜŞ METOT VE GELENEKLER ÖNEMLİ YER TUTUYOR

Akgündüz, 1997 yılında kurulan Rotterdam İslâm Üniversitesi (IUR), İslamî ilimlerin Hollanda’da akademik olarak öğretilmesini hedefleyen Avrupa ve Hollanda’daki ilk İslâm üniversite olduğunu söyledi. Akgündüz Rotterdam İslâm Üniversitesi’nin müfredatında İslâm dünyasında kabul görmüş ilmî metot ve gelenekler önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

Akgündüz “Halihazırda sadece İlahiyat Fakültesi (lisans & yüksek lisans) bulunan ve bu anlamıyla aslında “İslâm teoloji üniversitesi” olma hüviyeti de taşıyan İUR, eğitim faaliyetini tamamen Hollanda yüksek öğretim kanununa uygun olarak yürütmekte.” dedi.