Aksaray kati atik tesisinin temeli atildi

Aksaray kati atik düzenli depolama tesisinin temeli Ankara'dan Basbakan Recep Tayyip Erdogan tarafindan telekonferans sistemi ile atildi.

Biz de bunun için söz verdigimiz bir projeyi hayata geçiriyoruz. 6 trilyonluk bu projenin üç de biri bagis, üçte ikisi belediyeler tarafindan karsilasilacaktir. 48 dönüm üzerine kurulan bu tesisten ilimize bagli 44 belediye faydalanacaktir.” dedi.

Özel Çevre Koruma Kurulu Baskan Yardimcisi (ÖÇK) Ahmet Özyanik ise konusmasinda sunlari söyledi: “Doganin temel taslari toprak, su, hava, günes biz bu saydiklarimizi hizla kirletiyoruz. Bakanligimiz bunu bildigi için bu kirlenmeyi sürekli faaliyete geçirdigi projelerle durdurmak istiyor. ÖÇK güzel bir yasam için bir çok ilde çevreyi korumak ve güzel bir yasam için çalismalarini sürdürmektedir.” Aksaray Milletvekili Ahmet Yasar ise “Biz Avrupa Birligi müzakeresinde iste bu gibi sorunlari tartisiyoruz. Bu çevre sorunlarinin giderilmesinde bugünkü temelini atacagimiz tesis çok önemlidir.” seklinde konustu. Milletvekili Ruhi Açikgöz “Artik yatirimlar o kadar çok ki temel atma törenleri ayri ayri degil teknolojiden faydalanilarak merkezi sistemle Ankara’dan gerçeklestiriliyor. Onun için biz burdan Basbakanimiz Ankara’dan yatirimlari takip ediyoruz.” dedi. Milletvekili Ramazan Toprak ise konusmasinda su görüslere yer verdi; “Biz yaptiklarimizla elestirildik yapmadiklarimizla degil.Bizi yaptiklarimizla elestirenler bizi yaptiklarimizla elestirebilirsiniz ama yapmadiklarimizla elestiremezsiniz.”

Konusmalardan sonra tesisin temeli Basbakan Erdogan tarafindan atildi.