Aksaray Üniversitesinde ‘Kürt meselesi ve çözüm süreci’ tartışıldı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi'nin düzenlediği 'Eğitim Günleri' Konferanslar Serisinin 9'uncusu gerçekleştirildi.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi’nin düzenlediği ‘Eğitim Günleri’ Konferanslar Serisinin 9’uncusu gerçekleştirildi. Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta, ‘Kürt Meselesi ve Çözüm Süreci’ konuşuldu. Fadime Özkan, çözüm sürecinin bir yıl kadar önce başladığını ve bu süre içerisinde hiç kimsenin ölmediğini ifade ederek, süreçten önceki yıl bin 500’e yakın insanın hayatını kaybettiğini iletti.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Yılmaz, konferansın açılışında yaptığı konuşmasında, Kürt meselesinin yıllardır devletin ve hükümetlerin, üzerinde hararetle çalıştıkları bir mesele olduğunu ifade etti. Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan’ın Akil İnsanlar Heyetinde çalışmalar yaptığını anımsatan Yılmaz, ‘Eğitim Günleri’ adını verdikleri konferanslar serisinin ileriki dönem programlarına ilişkin bilgiler verdi. Prof. Dr. Yılmaz, şöyle devam etti: “Konferanslar serisinin 9’uncusunu gerçekleştiriyoruz. Aralık ayında Diyanet İşleri Strateji Geliştirme Dairesi’nden Dr. Necdet Subaşı ve hemen sonrasında ise Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan Aksaray Üniversitesi’ne gelecek. Nisan ayında da Prof. Dr. Zuhal Topçu konferans için aramızda olacak.”

‘HEM KENDİMİZLE, HEM DE DIŞARIYLA BARIŞMAK ZORUNDAYIZ’

Kürt sorunu ve onunla bağlantılı olan terör sorununun, memleketin sırtındaki kamburlardan bir tanesi olduğunu söyleyen ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, bu sorunu aşmış bir Türkiye’nin ufkunun çok daha açık olacağını belirtti. “Cumhuriyet tarihi boyunca, imparatorluk bakiyesi bir coğrafyada; çok kültürlü, çok dinli, çok dilli, çok mezhepli; adeta bir insan mozaiğinin olduğu bu coğrafyada, homojen bir ulus devlet yaratmanın kaçınılmaz sıkıntılarını yaşadık” diyen Rektör Acar, onlarca yıl çeşitli sorunlarla boğuşulduğunun altını çizdi. Sorunun önemli olduğunu ve onlarca yıl adının konulmaya bile cesaret edilemediğini vurgulayan Rektör Acar, “Ama şimdi soğuk savaş bitti, duvarlar yıkıldı, küreselleşme dünyayı dümdüz hale getirdi, ulaşım ve iletişim teknolojileri dünya ekonomilerini entegrasyona zorluyor, etrafımız kaynıyor, asırlık diktatörlük rejimleri devriliyor, Ortadoğu kendisine yeni roller, yeni rejimler arıyor. Türkiye, dünyanın böylesine önemli ve sürekli kaynayan kazan halindeki coğrafyasının tam merkezinde. Biz artık kendi sırtımızdaki kamburları atmak zorundayız. Hem kendimizle, hem de dışarıyla barışmak zorundayız ki; bunu yaptığımız zaman, -yani barışı, huzur ve sükûnu egemen kıldığımız zaman- gerçekten kalkınma ve gelişme sürecinde çok daha hızlı adımlarla ilerleyebiliriz” dedi.

‘BİRBİRİMİZİ DIŞLAYARAK PROBLEM ÇÖZÜLMEZ’

Türkiye’nin ancak barışla birlikte dünyaya ve bölge ülkelerine örnek olabileceğinin altını çizen ASÜ Rektörü, “Ancak o zaman İslam’la demokrasiyi, piyasa ekonomisiyle geleneksel değerleri barıştırabilmiş örnek bir ülke olarak, daha bir gururla dünya coğrafyasında arz-ı endam edebiliriz” dedi. Bu manada hükümetin aldığı riskin önemli olduğunu söyleyen Rektör Acar, şöyle devam etti: “Türkiye önemli bir kırılma ve transformasyon sürecinden geçmektedir. Kavgayla, gürültüyle, bağırmayla, çağırmayla, birbirimizi dışlayarak problem çözülemez, çözülemediği bugüne kadar yaşanmış tecrübelerden görüldü. İnsanız, medeni insanlar gibi her türlü sorunumuzu konuşarak, barış ve müzakere ile halledebileceğimizi düşünüyorum. Bunu yaptığımız, kan dökülmesine son verebildiğimiz, kendi içimizde barış ve istikrar sağladığımız zaman, bu ülkenin ufku çok daha açık olacaktır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE ARTIK EVLATLARINI KAYBETMEK İSTEMİYOR’

Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan ise meselenin çok ağır ve Türkiye’nin kendi içinde olduğunu kadar, çağın pek çok sorununu da içinde barındıran bir mesele olduğunu ifade ederek konferansına başladı. Meselenin Türkiye’nin en acil meselesi olduğunu vurgulayan Fadime Özkan, “Çünkü biz son 30 yılda çok can, çok kan kaybettik. Kaybettiğimiz insanların çoğu genç insanlardı. Türkiye artık evlatlarını kaybetmek istemiyor. Bunu çok acı bir tecrübeyle anladı. Türkiye artık bu meseleyi çözmek istiyor. Bu mesele çok can yaktığı, uzun sürdüğü, sadece Türkiye’nin iç meselesi değil, Türkiye ile alakalı hesabı olan herkesin elini attığı, kurcaladığı bir mesele olduğu ve Ortadoğu bölgesi çok hızlı değiştiği için önemli ve çözümü belli zorlukları içeriyor” dedi.

‘SON BİR YILDIR KİMSE ÖLMEDİ, BU BÜYÜK BİR KAZANÇ’

Türkiye’nin bu konuda belli bir kararlılık sergilediğini belirten Fadime Özkan, “Çözüm süreci bir yıla yaklaşıyor ve Allah’a şükür bu süre içerisinde hiç kimse ölmedi. Bir önceki yıl bin 500’e yakın insanımızı kaybetmiştik. Hepsinin de cebinde Türkiye Cumhuriyeti kimliği vardı. Şu bir yıl içinde biz bu kayıpları yaşamıyoruz ve bu bizim en büyük kazancımız. Sürecin teminatı da budur, süreci kıymetli kılan da budur” diye konuştu.

Konferansın ardından ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan’a bir ‘Teşekkür Plaketi’ takdim etti. Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’ndaki etkinlik yoğun ilgi gördü ve Fadime Özkan, konferansın son kısmında öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.