Aksaray’da şebeke suyu temiz çıktı

Aksaray Valisi Sebati Buyuran, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'nden gelen ilk sonuçlarda suda kimyasal ve toksik madde bulunmadığını bildirdi.

Buyuran, Aksaray Devlet Hastanesinde düzenlediği basın toplantısında bağırsak enfeksiyonu tarzındaki olayda 72 saati doldurduklarını belirterek, ishal, kusma ve karın ağrısı şikayetleriyle sağlık kuruluşlarına müracaatta bulunan vatandaşların sayısının 3 bin 100’e ulaştığını ifade etti.

Hastalığın kaynağının araştırılması ile ilgili çeşitli çalışmalar yapıldığını, alınan çeşitli örnek ve numunelerin incelendiğini aktaran Buyuran, ”Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezinden gelen ilk sonuçlarda kimyasal madde, toksik madde yok. Klor seviyesi normal, bakteri üremiyor. Batı ülkelerinde yaygın olan ishal etkeni yaygın virüsler üzerinde araştırmalar yapılıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Irmak da Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın talimatları doğrultusunda çeşitli eğitim hastanelerinden ilgili branş uzmanları ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nden gelen görevlilerin katıldığı geniş kapsamlı bir ekiple çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Yapılan analizlere göre, şebeke sularında kimyasal kirlilik ve bakteriyolojik kirlilik saptanmadığını belirten Irmak, şu bilgileri verdi:

”Şebeke suyu temiz, başka olası virüsler araştırılıyor. Kirliliğin etkileri büyük ihtimalle virüslere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bunun üzerinde ayrıntılı tanımlayıcı analizler Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi başkanlığında devam etmektedir. Hastanede uzun süre yatmayı gerektirecek ya da hayati tehlikeyi oluşturacak bir hastalık yoktur.”

Mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olan virüslerin araştırmasının tamamlandığını ve sonucun negatif çıktığını vurgulayan Irmak, ”Yani, yaygın olarak ishal bulantı kusma yapan virüsler suda ve insanların örneklerinde saptanmamıştır” dedi.

Irmak, daha ileri araştırmalarla başka olası virüslerin araştırıldığını, kesin sonuçlar alındığında kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

Vatandaşların bu tür enfeksiyonlardan korunması için bazı tedbirleri almaları gerektiğini belirten Irmak, vatandaşlardan öncelikle kaynağı belli olmayan suları kullanılmamalarını istedi.