Akşehir’de köylünün yeni gözdesi çilek

Konya'nın Akşehir ilçesine bağlı Cankurtaran Köyü'ndeki organik çilek üreticileri, gelecek sezon için hazırlıklara başladı

Çiftçiye alternatif ürün olarak sunulan çileğin üreticiye kazandırılması nedeniyle Cankurtaran Köyü’nde giderek daha fazla talep gördüğünü söyleyen Cankurtaran Köyü Muhtarı Basri Oya, organik çileklerin Cankurtaran Köyü’nde damla sulama sistemiyle sulandığı için verimin oldukça yüksek olduğunu vurguladı.

Oya, 2006 yılında 50 bin adet çilek fidanı dikildiğini belirterek, “Genellikle yurtdışında tercih edilen organik tarımı daha da yaygınlaştırmak istiyoruz. Üreticilerimiz şimdiden organik gübreler kullanarak çilek tarlalarında gelecek sezon için hazırlıklara başladı” dedi.

Kendi köylerinin coğrafi yapısının ve arazi durumunun organik tarım yapmaya elverişli olduğunu belirten Muhtar Oya, köyün organik ürün ağını geliştirerek, ihracatta söz sahibi konumuna gelmek istediklerini vurguladı. Tarımsal ilaç, hormon, gübre ve zirai ilaç kullanmadan tamamen doğal ortamda yetişen çileklerin dikildikten 1 yıl sonra ilk meyvelerini verdiğini anlatan Oya, üretilen çileklerin yöredeki şoklama fabrikalarında işlendikten sonra AB pazarında değerlendirildiğini ifade etti. Yeni sezonda organik çileğin halkın gelir düzeyini arttırması bekleniyor.