AKSİAD’ın Muharrem iftarında kardeşlik mesajları verildi

Tokat Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSİAD) Muharrem ayı münasebetiyle iftar programı düzenledi.

Tokat Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSİAD) Muharrem ayı münasebetiyle iftar programı düzenledi. Alevi ve Sünni’lerin bir arada olduğu iftarda kardeşlik ve birlik mesajları verildi. İftara katılan Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, “Tokat kardeşliğin bayraklaştırıldığı güzide bir Anadolu şehri. Bu birlikteliği Ramazanda da Muharremde de yaşıyoruz.” dedi.

AKSİAD’ın Muharrem iftarına Tokat Valisi Mustafa Taşkesen’in yanısıra Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek, İl Emniyet Müdürü Osman Balcı, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gültekin, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Hubyar Ocağı Dedesi Mustafa Temel, Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Erkan katıldı.

Programa ev sahipliği yapan AKSİAD Başkanı Hasan Urhan yaptığı açış konuşmasında, “İster Sünni olalım, ister Alevi olalım, Muharrem hepimizin ayıdır. Kerbela hepimizin ortak hüznüdür. Şunu biliyoruz, kardeşler kardeşliğini unuttuğu zaman her şey yapabilirler. İncitebilir, kavga edebilirler. Kardeşler kardeşliğini hatırladığı zaman ise gönüllerini birbirine açar, sevgi bağları kök salar. Birbirinin yardımına koşarlar. Bu programları bunun için yapıyoruz. Ramazanda Alevi kardeşlerimiz iftar verdiler. Muharremde sünni kardeşleriniz olarak bizler oruç açma programı gerçekleştiriyoruz. Böylece Sünniler ve Aleviler aynı masa etrafında buluşuyor. Aynı mekânda kucaklaşıyor. Aynı ortamda sarmaş dolaş oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Pir Sultan Abdal Derneği Başkan Yardımcısı ve Tokat Şubesi Başkanı Muharrem Erkan ise “Bizler Kerbela’nın suçlusu olarak Sünni kardeşlerimizi görmüyoruz. Toplum olarak bir arada yaşıyoruz. Bir problemimiz yok. Kardeşliğin, birlikteliğin sürmesi ve sürdürülmesi için herkesin birbirinin konumuna saygılı olmasına, elini taşın altına koymasına ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Programa konuşmacı olarak katılan gazeteci yazar Harun Tokak da Kerbela’nın tarihin önemli kavşaklarından, dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti. Coşkulu ve duygulu bir atmosferde geçen Harun Tokak’ın konuşması sırasında salonda bulunan birçok katılımcı gözyaşı döktü.