‘Aktaş Ebu Garip Cezaevi’de kalıyor iddası!’

Mardin'de yaşayan Abdülaziz Aktaş, Türk yetkililerden Ebu Garip Cezaevi'nde tutuklu bulunan oğlu Sadettin Aktaş'ın Türkiye'de yargılanmasını istedi.

Sadettin Aktaş’ın, Ebu Garip Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu duyumunu aldıklarını belirten baba Aktaş, oğlunun Irak’a hangi amaçla gittiğini bilmediğini ifade etti.

Baba aktaş şunları söyledi; “2 ay evvel Sadettin Aktaş’ın Irak’taki Ebu Garip Cezaevi’nde tutuklu kaldığını duyduk. Ebu Garip Cezaevi’nde emsalsiz işkencelerin yapıldığını televizyonlardan ve gazetelerden öğrendikten sonra artık ne ben ne de annesi sabahlara kadar yatamıyoruz. Bizlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatlarıyız. Bizim hükümetimizden ricamız benim oğlum Sadettin Aktaş Türkiye’ye getirilerek suçları olduğu takdirde Türkiye’deki yargı organlarının önüne çıkarılarak yargılanmasını istiyoruz. Sadettin Aktaş genç bir çocuktu. Hepimizin evlatları var ve evlat acısının ne olduğunu herkes bilir.”

Oğlunun Türkiye’ye getirildikten sonra herhangi bir suçu veya hatası olduğu takdirde cezasını burada çekmesini veya infazı yapılacaksa burada yapılmasını talep ettiğini belirten baba Aktaş, “Şimdiye kadar Sadettin Aktaş’ın hiçbir suçu olmamıştır. Irak’a kandırılarak gitmiş ve orada Amerika askerleri tarafından yakalanarak Ebu garip Cezaevine konulmuş. Bu insanlar bizim evlatlarımızdır. Suçluysa da Türk evladıdır.” dedi.