‘Aktif görev peşinde değilim’

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, aktif ziyaset görevi peşinde olmadığını söyledi.

50 senelik siyaset hayatında elde ettiği birikimleri insanları aydınlatmak için paylaştığını kaydeden Demirel, Cumhurbaşkanlığı veya Başbakanlık görevlerinden birine talip olması durumunda, “Toplumda, ‘Adama bak be, ne hırs bu ya, bitmek bilmiyor.’ derler.” diye konuştu.

Karaköy Rotary Kulübü’nün Swiss Otel’de düzenlediği toplantıya katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yaklaşık bir buçuk saat konuştu. Demirel konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerden, Irak’da yaşanan olaylara, Avrupa Birliği üyeliği sürecinden, Kırbıs konusuna kadar bir çok konuda değerlendirmede bulundu. Konuşma sonrasında Rotary Kulubü üyelerinden bir kişinin “Tekrar hizmet şansı verilse Cumhurbaşkanlığı mı, Başbakanlık mı? Hangisin istersiniz?” şeklindeki sorusuna Demirel’in cevabı ilginç oldu. 50 yıldır siyaset hayatında olduğunu ve elde ettiği tecrübelerin ve birikimlerin bir neticesi olması gerektiğini belirten Demirel, bu neticelerin dosyalar, kitaplar arasında kaybolmasını istemediği için sık sık uyarılarda bulunduğunu kaydetti.

Söylediği bütün şeylerin yapıcı olduğunu dile getiren Demirel, “kendi kendini aldatmak” gibi bir niyetinin olmadığını söyledi. “Ne kadar çok etki yapabilirsem, bana da birşey düşer diye düşünmüyorum” diyen Demirel, 50 senelik siyaset hayatı boyunca Parti Başkanlığı, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı gibi bir çok görevi yerine getirdiğini söyledi. Demirel, “Yirmi seneden beri milletvekiliyim, 7 sene cumhurbaşkanıyım, 7 sene yasaklıyım. Akşam Başbakanken, sabahleyin hiçbirşey değilim. Bunların hepsini gördüm. Bunlardan dolayı kimseye kırgın ya da kızgın değilim. Bunların yekünü bize ait, hepimize ait. Milletim bana bütün görevleri verdi. Zorlanarak bu görevlere talip olduk ve bu görevleri verdi. Seçilmemiş hiçbir göreve gelmedim hep seçildim. Şimdi benim aktif görev peşinde değilim.” diye konuştu.

70 milyon nüfuslu Türkiye’nin kendi içinden çok sayıda Başbakan’da, Cumhurbaşkanı’da çıkarabileceğini söyleyen Demirel, “Bundan sonra görev yapacak 70 milyon insan var. Bu güzel insanları çıkarmak lazım. Bir ülkenin insanlarının en önemli görevi, neme lazımcılıktan kurtulmak, ülkeyi yönetecek insanları kendisinin sahip çıkmasıdır. Görev yapacak insanları bulup çıkarmalı, onlara sahip olmalıdır. Bundan sonraki görev yapacaklara hep beraber duacıyım. Ben bu görevlerin hepsini yaptım. Bana derseniz ki ‘hadi bunlardan birine talip ol.’ Ben korkarım. Bunlardan birine talip olsam ‘Adama bak be, ne hırs bu ya bitmek tükenmek bilmiyor’ derler. Bunlardan kortuğum için değil tabi ama ben gerçekten talip değilim.” diye konuştu.

– “CUMHURBAŞKANI’NI HALK SEÇSİN” –

Cumhurbaşkanı’nı mutlaka halkın seçmesi gerektiğini vurgulayan Demirel, salondaki davetlilere dönerek, “Şu anda İstanbul’da 70 milletvekili var. Bunlardan üç tanesini bana sayabilecek kimse var mı?” diye sordu. Demirel, “Muhtarı seçerken bu halk reşit, milletvekilini seçerken reşit. Bırakın Cumhurbaşkanını da bu halk seçsin. Mutlaka seçilecek bu Cumhurbaşkanı. Kim istiyorsa çıkar. ” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı olacak kişinin yüzde 50’nin üzerinde oy alması gerektiğini savunan Demirel, “Cumhurbaşkanı olacak kişinin yüzde 50’nin üstünde oy alması lazım. Aşağı alabilir. En yüksek alan iki kişi ikinci tura gider. Birisi mutlaka yüzde 50’nin üzerinde oy alır. Bu şekilde çok güzel olur. Kimseye de şükran borcu olmaz.” şeklinde konuştu.