AKÜ bölge halkini hastaliklar konusunda bilgilendirmeye devam ediyor

AFYON - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ögretim üyeleri, verdikleri konferanslarla halki çesitli hastaliklar konusunda bilgilendirmeye devam ediyor.

Ileriki yaslarda ortaya çikan ve pekçok kisinin hayatini etkileyen diz eklemi kireçlenmesinin ve tedavi yollarinin çesitli yönleriyle ele alindigi panelde termal sularin kireçlenme tedavisine iyi geldigi belirtildi.
Yrd. Doç. Dr. Levent Altinel, kisinin çalisma ortamina ve meslegine göre diz eklemlerinde kireçlenme gerçeklesebilecegini söyledi. Altinel, kireçlenmeye neden olan diger etkenleri de sismanlik, eklemlerde görülen yapisal bozukluk, eklem hastaliklari, eklemlerin asiri kullanilmasi olarak gösterdi.

Altinel, hastaligin tedavisinin ise egzersiz, ilaç kullanma ve termal tedavi oldugunu söyledi. Eklem kireçlenmelerinin kadinlarda daha agirlikli olarak görüldügü belirten Altinel, kisinin uygun ayakkabi seçimi yapmasi, fazla kilolarindan kurtulmasi ve ani hareketlerden kaçinilmasi gerektigini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Halim Sözbilir ise Rektörlük Ahmet Necdet Sezer Arastirma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde bölge halki için çagdas ve kaliteli hizmet verdiklerini söyledi. Sözbilir, “Saglik alaninda verdigimiz hizmet ilimizdeki pek çok eksikligi gidermis ve bu alandaki kalite artmistir. Akademik yil boyunca düzenleyecegimiz etkinliklerle de halkimizin ögretim elemanlarimizin bilgilerinden yararlanmasi ve çesitli sorular yöneltmesi mümkün olacaktir.” dedi.