Akyüz kurtuldu ama kazayı hatırlamıyor

Bağdat yakınlarında düşen uçaktan sağ kurtulan tek Türk Abdulkadir Akyüz, yaşadığı travma nedeniyle kazaya ilişkin hiçbir şey hatırlamıyor.

Bağdat yakınlarında düşerek 29’u Türk, 34 kişiye mezar olan uçaktan sağ kurtularak Ankara’ya getirilen Abdulkadir Akyüz hayati tehlikeyi atlattı. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde bir hafta tedavi gören ve sağlık durumunun iyiye gitmesi üzerine ortopedi servisine alınan Akyüz, kazayı hatırlamıyor. Yakınları dışında kimseyle görüştürülmeyen Akyüz’ün hafıza problemi olmadığı ancak geçirdiği travma nedeniyle uçak kazasını hatırlamadığı öğrenildi.

KÜRTÇE UYARISI…
Akyüz’ün tedavisinin yapıldığı hastanede kapısında bir güvenlik görevlisi bekliyor. Akyüz, tek kişilik özel odada tedavi görüyor ve ismi belirlenen 3 yakını dışında kimseyle görüştürülmüyor. Yoğun bakım servisinde kaldığı süre içinde odaya yerleştirilen kamera aracılığıyla yakınlarına gösterilen Akyüz’ü sadece bir gün amcası AhmetKaza öncesi yolcular uçağa binerken. Akyüz görebildi. Mardin Dargeçitli amca Akyüz, iki dakika görebildiği Abdulkadir Akyüz’le Kürtçe konuşurken odada bulunan doktor, “Kürtçe konuşmayın” uyarısında bulundu. Bunun üzerine amca Akyüz, Türkçe konuşmak zorunda kaldı. Amca Akyüz, Abdulkadir Akyüz’ün kendisini tanıdığını ancak Ankara’da olduğunu bilmediğini, bunu söylediğinde ise çok şaşırdığını anlattı. Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Nihat Tosun da Akyüz’ü ziyaret ederek hafızasını kontrol etti. Akyüz’e askerliğini nerede yaptığını soran Tosun doğru yanıtlar aldı. Ancak Akyüz, daha önce hiç uçağa binip binmediği sorusuna ise sadece bir kez Rusya’ya giderken yanıtını verdi. Akyüz, uçak kazasıyla ilgili sorular üzerine olayı hatırlamadı ve fenalaşınca Tosun soruları kesmek zorunda kaldı.