Alanya’da köylülerin tapu sevinci

ANTALYA - Antalya'nin Alanya ilçesine arazilerinin tapularina ilk kez kavusan köylüler büyük sevinç yasadi.

Yillardir bekledikleri tapularina tapularina kavusan köylüler büyük bir mutluluk yasadi. Kaymakam Günhan Sarikaya yaptigi konusmada, yaklasik 3 yildan bu yana sürdürülen çalismalarda birçok köyün tapulama isleminin tamamlandigini söyledi.

Tapularinin olmamasi sebebiyle köylülerin çesitli sikintilar çektigini kaydeden Sarikaya, “Bundan sonra köylülerimiz kendi arazileri üzerinde her türlü tasarruf imkanina kavusmus olacak. Arazilerini istedikleri zaman satabilecek ve birçok bankadan kredi alma imkanina kavusmus olacak.” dedi.

Alanya Kadastro Müdürü Ismail Kasap da, tapu kadastro çalismalarinin uzun zaman aldigini belirterek simdiye kadar Alanya köylülerinin yüzde 80’inde islemlerin tamamlandigini dile getirdi. Bademagaci köyünde 2 bin 294 dönümlük arazide bin 921 parselin kadastro çalismalarinin tamamlandigini vurgulayan Kasap, 479 köylünün tapusunu aldigini ifade etti.

Köy muhtari Ali Riza Karaaslan ise, “Köyümüzde tarihi bir gün yasadik. Yillardir bekledigimiz bir gündü. Arazilerin tapusunu gerçeklestiren devletin bütün birimlerine tesekkür ediyoruz. Köyümüz daha güzellesecek. Arazi alisverisi yapabilecegiz. Bugüne kadar alici çiktiginda tapunun olmamasi nedeniyle arazi satamiyorduk.” diye konustu.

Tapu sevincini yasayanlardan biri de köylülerden Ahmet Tufan, “Yillarca bekledik. Nihayet kavustuk tapularimiza. Arazilerimiz resmiyet kazandi. Rahat çalisabilecegiz.” dedi.

Tören sebebiyle Türkiye’nin degisik illerinde ve Alanya’ya yasayan Bademagaçlilar bu sevinci anini yasamak için köylerine geldi. Köylüler gelen misafirleri kavurma, pilav, kuru fasülye olusan bir yemek ziyafeti verdi.