Albay; ‘Altın çamura düşmekle değer kaybetmez’

Serbest bırakılan Albay; 'Altın çamura düşmekle değer kaybetmez'

Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından yasadışı organize suç örgütüne yönelik düzenlenen ‘Çağrı’ operasyonu kapsamında önceki gün tutuklanan ve dün akşam saatlerinde mahkemeye yapılan itiraz sonrası tahliye edilen Bursa İl Jandarma Komutanı Albay Aydın Yeşil; “Altın çamura düşmekle değer kaybetmez” dedi.
Tahliye sonrası gece görev yaptığı Alay Komutanlığı’nda sevinçle karşılanan Albay Yeşil, zamanın en iyi ilaç olduğunu, gerçeklerin günyüzüne çıkacağını söyledi.

En çok da, adının PKK bağlantısı olan kişilerle alınmasına üzüldüğünü belirten Yeşil, olayla ilgili kimseyi suçlamadığını, yargının gerekli kararı vereceğini kaydetti.

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün Emniyet Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı bilgisi dahilinde düzenlenen ‘Çağrı’ operasyonu kapsamında tutuklanan ve üst mahkemeye itirazı sonucu serbest bırakılan Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Aydın Yeşil, tahliye edildikten sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gölcük’teki askeri cezaevinden tahliye edildikten sonra geldiği Jandarma Bölge Komutanlığı kışlasında sevinçle karşılanan Kıdemli Albay Aydın Yeşil, yaşananların kendisi ve şerefli jandarma teşkilatı adına adına çok büyük bir acı olduğunu belirtti.

“Altın yere düşmekle değerinden bir şey kaybetmez” diyen Albay Yeşil, şu an için bu olayla ilgili kimseyi suçlamadığını, yargının herkese gereken yanıtı vereceğini ifade etti. Albay Yeşil; “Görevimin başındayım, yargı gereken cevabı verecek” dedi.

‘ADIMIN KARIŞTILMASINDAN RAHATSIZIM’

Zamanın en iyi ilaç olduğunu kaydeden Albay Yeşil, tüm gerçeklerin ortaya çıkacağını, kimin suçlu, kimin haklı, kimin iftiraya uğramış olduğunun anlaşılacağını dile getirdi.

Gazetecilere görüntülü olarak cevap vermeyeceğini söyleyen Albay Yeşil, basın mensuplarının sorularını telefonla cevapladı.

Adının PKK bağlantısı olan kişilerle anılmasının büyük hata olduğunu, bunun herkesin yakında anlayacağını vurgulayan Albay Yeşil, “PKK gündeme geldikten sonra, söz konusu yasa dışı örgütle tam 7 yıl mücadele ettim. Ben PKK ile yaptığım mücadele için üstlerimden çok takdir aldım. Hizmet sefahatim incelensin. Ben 25 yıllık subayım. Ve yaptığım hizmetler nedeniyle 1 yıl erken terfim var. Ben bu olayda, kamuoyuna yansıtılan şekilde bir kişi olsaydım, bana bu takdirleri layık görürler miydi? Benim söyleyebileceğim şu an için tek şey bu, olayların oldukça acı ve düşündürücü oluşudur. Yaşadıklarım çok çok ağır. Bunları asla hak etmedim. Beni en çok PKK’lılarla adımın yanyana getirilmesi üzdü ve yaraladı. Adımın birlikte zikredildiği şahıs, 19 Şubat günü jandarma tarafından Bursa Oto Merkezi’ndeki cinayetle ilgili olarak ve Bursa Adliyesi’ne sevk edildi ancak serbest bırakıldı. Şimdi bu kişiyle adım birlikte zikrediliyor. Gerçekler mahkeme sürecinde ortaya çıkacaktır. Adalete güveniyorum” diye konuştu.

‘BEN ŞEREFLİ BİR SUBAYIM’

Yaşananları hak etmediğini kaydeden Albay Aydın Yeşil, “Altın çamura düşmekle değerinden hiç birşey kaybetmez. Ben silahlı kuvvetlerin şerefli bir subayıyım. Hiçbir zaman da görev doğrularımın dışına çıkmadım. Görevimin başındayım, hep vatan millet menfaati içing örev yaptım” dedi.

Albay Yeşil, jandarma sorumluluk bölgesindeki Bursa Oto Merkezi’ndeki bir oto galerisine düzenlenen ve 3 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan silahlı saldırı olayı ile ilgili adının zikredildiği Cabbar Çiçek’i 19 Şubat günü saldırıyla ilgili adliyeye sevkettiklerini belirterek; “Adımın birlikte zikredildiği Cabbar Çiçek’le telefon görüşmelerim doğrudur, ama içerği yanlış aksettirildi. O şahsı yakaladık ve adliyeye sevkettik; ama serbest bırakıldı. Çalışmalarımızı istihbari amaçlı yaptık” şeklinde konuştu.

Uzman Çavuş Taşkın Akyün’ün tahliyesine ilişkin üst mahkemeye yapılan itiraz reddedildi. Operasyon kapsamında tutuklanan Uzman Çavuş Akyüz’ün tutukluluk hali devam ediyor.

Bu arada, dün gece tutuklanan emniyet amiri Ömür Şen ve polis memurları Atilla B. ve Özkan B. ile birlikte operasyon kapmasında tutuklu sayısı 20’ye yükseldi.

Emniyet, operasyonun devam edeceğini açıkladı.