Albayrak’a ‘aday ol’ baskısı

Trabzonspor'da önümüzdeki hafta sonu yapılacak olan kongre için kulisler hareketlenmeye başladı.

İbrahim Hacıosmanoğlu ve Hacı Yıldız resmi adaylıklarını daha önce açıklarken, eski başkanlardan Sadri Şener’in liste çalışmaları sürdürüyor. Bu arada mevcut başkan Nuri Albayrak’a da ‘devam et’ baskısı devam ediyor.

Trabzon’da birlik ve beraberliğin temsilcisi olarak ön plana çıkartılan eski başkanlardan Sadri Şener, ikili görüşme ve liste çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce adaylığıyla ilgili kararı 2-3 kez erteleyen Şener’in son görüşmelerin ardından en geç cuma günü adaylığıyla ilgili son kararı vereceği belirtildi. Şener’in yönetim listesindeki isimleri Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’a yakınlığıyla bilinen kişilere olduğu iddia ediliyor.

Mevcut başkan Nuri Albayrak’ın adaylığıyla ilgili belirsizlik sürüyor. Albayrak’ın kararını bugüne kadar açıklamamasında alınan başarısız saha sonuçları ve özellikle de stat projesi konusunda ağır eleştiriler gelmesinin etkili olduğunu biliniyor. Sadri Şener’in adaylığıyla ilgili gelişmeleri yakında takip eden Albayrak’ın, bu aşamadan sonra aday olup-olmayacağına kamuoyuyla paylaşması bekleniyor. Yakın çevresi tarafından Albayrak’a ‘yeniden aday ol’ baskısı yapılırken, Trabzon ikinci ligdeki profesyonel kulüplerinden başkan Nuri Albayrak’a destek geldi.

TFF 2. Lig 4. Grup’ta mücadele eden ıÜüArsinspor Kulübü Başkanvekili Fikret Ataoğlu ve Değirmenderespor Kulüp Başkanı Serkan Kılıç, Nuri Albayrak’ın yeni dönemde de aday olması gerektiğini söyledi. Arsinspor Kulübü Başkanvekili Fikret Ataoğlu, Nuri Albayrak gibi insanların kolay yetişmediğini ifade ederek, “Eğer Trabzon olarak bu insanları yok sayarsak, dışlarsak, yarın kulübe başkan adayı bulamayız.” dedi.

Fikret Ataoğlu, şöyle konuştu: “Nuri Albayrak Trabzonspor gibi büyük bir camiada ilk defa başkanlık yapıyor. Kamuoyuna büyük vaatler vererek gelen bir başkan olsa daha bunların hepsini yapamayabilir. Bunu kalkıp ta ‘Nuri Albayrak kulübü uçurumun eşiğine getirdi.’ şeklinde yorumlamak ciddi bir haksızlık olur. İnsanlar yorumlarını yaparken elini vicdanına koymalı. Bazen çok iyi şeyler yaptığınız dahi sonuç üretemeyebilirsiniz. Burada önemli olan niyettir. Ben Nuri Albayrak’ta bu iyi niyeti görüyorum. Nuri Albayrak kulübe bugüne kadar yüklü bir miktarda para verdi. Günümüz şartlarında borç dahi olsa cebinden kim çıkarıpta bu kadar parayı verebilir. Veya kulübün geçmişinde bu kadar parayı kim verdi? İnsanların oturduğu yerden konuşması kolay. Bu konuşan insanlar kulübe bin dolar bağışta bulunmuşlar mıdır? İnsanları küstürüp Trabzonspor’dan uzaklaştırmak kolay. Önemli olan bu değerleri küstürmeden bünyede tutabilmek. Nuri Albayrak bu şehrin önemli bir değeridir ve kendisine sahip çıkılmalıdır.”

Değirmenderespor Kulübü Başkanı Serkan Kılıç’ta istikrar ve geleceğe dönük proje anlamında Albayrak’ın yeniden aday olması gerektiğini vurguladı. Albayrak’a şehrin yeterince sahip çıkmadığına işaret eden Kılıç, “Sayın başkanın acemilik döneminde bir takım handikaplar yaşadığı , yanlışlar yaptığı doğrudur. Ancak yaptığı ve yapabileceği doğrularıda unutmamak gerekiyor. Kanımca Albayrak’ın siyasi gücünün bu dönem özellikle çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Trabzonspor da kişisel hesaplaşmalarla insanlar bir çırpıda kenara itilmemeli. Bu son derece tehlikeli bir yaklaşımdır.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Başkan adaylarından İbrahim Hacıosmanoğlu ise eleştiri oklarını yine Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’a yöneltti. Hacıosmanoğlu, Trabzonspor’a başkan adayı olacak olan kişilerin kendi iradeleri ve liderlik vasıflarına önce kendileri inanıp sonrada milyonları peşinde sürükleyecek argümanları ortaya koyarak aday olmaları gerektiğini söyledi.

Bayındırlık Bakanı Faruk Özak’ın son zamanlarda Sadri Şener’i Trabzonspor’a başkan adayı olması konusundaki çalışmalarına eleştiri getiren Hacıosmanoğlu, “Türkiye’deki 10 tane önemli koltuktan bir tanesi de Trabzonspor’un başkanlık koltuğudur. Diğer 3 büyük kulübün başkanı dahil olmak üzere devletin en önemli kademelerini sıralarsanız bu kulüp başkanları da onun içerisine girer. Bunun için Trabzonspor bir bakanın gölgesinde kalacak ufak bir Anadolu kentinin takımı değildir, onu iyi ayırmak, etüt etmek lazım. Böylesine güçlü bir camianın başkanı çok kudretli olup kendi iradesi ile ortaya çıkması lazım.” dedi.