Alerji hakkında herşey

Kimimizin toza, kimimizin yiyeceklere, kimimizin de hayvanlara alerjisi var. 7'den 70'e herkeste rastlanabilen alerji konusunu Dr. Gülsemin Güloğlu yazdı.

Belirgin bir maddeye maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkan bazı alerjilerin saptanması kolaydır. Fakat hafif seyreden diğer hastalıklarla maskelenebilen diğer alerjilerin belirlenmesi zordur. Çocuğunuzun alerjik olduğunu düşündürecek bazı ipuçları şunlardır: Ciltte özellikle de bilekler gibi eklem yerlerinde tekraralayan kırmızı, kaşıntılı, kuru lezyonlar

Tekrarlayan veya kronik en az 1- 2 hafta süren, her yıl aynı zamanlarda ortaya çıkan soğuk algınlığı benzeri bulgular n Burnu ovuşturma, burun tıkanıklığı, hapşırma ve gözlerde kaşıntı, yaşarman Ağız ve boğazda kaşıntı ve batma hissi n Öksürük, hırıltılı solunum, solunum güçlüğü. Gece veya egzersiz sonrası öksürük bazen astımın bulgusu olabilir.

EVDEKİ ALERJENLER

Ev tozları (akarları, polenler, küf mantarları, hayvan tüyleri gibi alerjenleri içerir.

Polenler (ağaçlar, çimlerden kaynaklanan), mantarlar (çıplak gözle görülemeyem küf mantarlarını içerir. Tüylü hayvanlar( kedi, köpek, tavşan v.b.)

Latex (plastik eldivenler, oyuncaklar, balonlar gibi.) İnek sütü, yumurta, fındık, fıstık, soya, buğday ve balık

ŞİKAYETLERİ ÖNLEMEK

Bir çok çocuk her yerde bulunan ve tamamen sakınılması imkansız polenlere, küfe alerjiktir. Evde ve arabada polenleri klima kullanılması polanleri azaltarak yardımcı olabilir. Küf ise, özellikle ilkbahar ve yaz sonunda daha yoğundur. Alerjik çocukların bu dönemlerde ağaçlık ve nemli, sonbaharda da dökülmüş yaprakların yoğun olduğu yerlerde oynaması önlenmelidir. Ev tozu akarları insan deri döküntülerinin olduğu yerlerde bunlarla beslendikleri için yoğun bulunur. Özellikle yerleri değişmeyen mobilyalarda yataklarda ve halılarda bulunurlar. Bu nedenleyataklar, yastıklar, çarşaflar alerjen barındırmayan materyallerden üretilmiş olmalıdır. Çarşaflar en az haftada bir, batteniye ve yorganlar 2-3 haftada bir sıcak suyla yıkanmalıdır. Yastıklar 2-3 yılda bir değiştirilmelidir.

İLAÇLAR VE ETKİLERİ

Çocuğunuzun alerji tedavisini doktorunuz başlatacaktır. Gerekli görürse ek değerlendirmeler ve tedavi seçenekleri için sizi alerji uzmanına yönlendirebilir. Antihist aminikler ; akan ve kaşıntılı gözlere, hapşırma ve burun akıntısına, cilt kaşıntılarına iyi gelebilir. Dekonjestanlar; burun tıkanıklığının giderilmesinde yardımcıdır. Burundan uygulanan kotikosteroidler; alerji tedavisinde oldukça etkilidir ve kronik bulguları iyileştirebilir. Uzun süreli kullanımları güvenlidir. İmmünoterapi; alerji aşıları olarak bilinen bu yöntem çocuğunuzun hava kaynaklı alerjenlere duyarlılığının azalması için önerilebilir. Ancak tüm alerji sorunları bu yöntemle iyileşemez ve tüm alerjilerde gerekli değildir.

TETİKLEYEN ETKENLER

Küfler, polenler, toz, akarlar, hamamböceği, hayvanlar (özellikle kedi, köpek) Sigara dumanı, enfeksiyonlar (solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit), hava kirliliği, kapalı ortamda hava kirliliği (spreyler, yemek dumanı, kokular, odun ateşi ve dumanı), egzersiz.

EGZAMANIN TEDAVİSİ

Besin alerjileri çocuklarda egzema nedenlerinin %25’ini oluşturur. Buğday, yumurta, süt, fıstık ve soya besin alerjilerinin %90 ‘ının çoğundan sorumludur. Antihistaminikler kaşıntıyı rahatlatmak için verilebilirler ve kaşınma ve kaşıyarak tahriş oluşturma döngüsünü kırabilir.n Uzun ve kapalı pijama gece kaşınmalarını önleyebilir.n Yeni steroid içermeyen anti inflamatuvar kremler kaşıntıyı azaltmada kullanılabilir ve steroid ihtiyacını azaltabilir.n Steroid kremler önerilen dozlarda ve ince bir tabaka halinde uygulandığında oldukça etkili ve güvenlidirlern Parfüm içeren sabunlar ve deodorantlar çocukların hassas ciltlerine zarar verebilir.n Parfüm içermeyen çamaşır deterjanları kullanmak ve çamaşırları iki kez durulamak egzema riskini azaltacaktır.n Sabun içermeyen hipo-alerjik ürünlerle banyo yaptırılması ve kurularken cildin tahriş edilmemesi, sonrasında nemlendirici krem uygulanması yararlı olur. Yeni çamaşırlar giydirilmeden önce yıkanmalı, yumuşatıcı kullanılmamalıdır.

BUGÜN