Alerji mevsimi geldi polen ve toza dikkat

Güneşin yüzünü göstermeye başladığı bahar aylarında mevsimsel hastalıklar artıyor.

Bahar aylarında tabiatın uyanışa geçmesiyle artan polen ve tozlar, pek çok insanı hasta ediyor. Uzmanlar, tedavi edilmeyen rinitin ileride astıma ve bronşit gibi tehlikeli hastalıklara sebep olduğu uyarısında bulunuyor.

Alerjik rinit ağaç, çiçek ve otlardan yayılan polenler, ev tozları, yünlü giysiler, halı ve yorganlarda yaşayan mite adlı minik böcekler, hayvan tüyleri, mantarlar, çeşitli kimyasal maddeler ve gıda katkı malzemelerinden kaynaklanıyor. Alerjisi olan kişinin bu maddelerden herhangi birini soluması ya da teması halinde hastalık kendini gösteriyor. Belirtileri ise burunda saydam akıntı ve tıkanıklık, gözlerin yaşarması ve göz altlarında koyuluk, geniz akıntısı, kulak-burun-boğaz kaşıntısı, hapşırık, öksürük, balgam ve nefes almanın zorlaşması.

Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Recep Aydilek, alerjik rinitin bahar aylarında etkisini artırdığını söylüyor. Hastaların, solunum yolundaki şikayetler sebebiyle geceleri düzenli uyku uyuyamadığını belirten Aydilek, bu yüzden hastalığın yorgunluk, iştahsızlık ve sinirlilik gibi problemleri de beraberinde getirdiğini vurguluyor. İleri vakalarda sinüzit ve ortakulak iltihabı da oluştuğunu hatırlatarak, “Araştırmalara göre tedavi edilmeyen alerjik rinit vakalarının yaklaşık yüzde 25’i ilerleyen yıllarda astım ve bronşite dönüşüyor.” diye konuşuyor. Bu nedenle hastalığın ilk döneminden itibaren dikkatli ve ciddi şekilde tedavi edilmesi gerektiğini kaydediyor.

Alerjik maddelerden uzak durun

Rinit vakalarında hastanın hangi maddelere karşı alerjisi olduğunun tespiti için alerji testi yapılıyor. Buna göre kişinin neye alerjisi varsa, ondan uzak durması tavsiye ediliyor. Polenlere alerjisi olanların, bu maddelerin havada en çok bulunduğu sabah 05.00 ile 10.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaları, açık havada ağız ve burnu kapatan maske kullanmaları öneriliyor.

Prof. Dr. Recep Aydilek, evlerde tuvalet ve banyo kokuları ile böcek ilacı kullanılmamasını, duvardan duvara halı döşenmemesini, özellikle hastanın yattığı odada çok az eşya bulundurulmasını ve odanın her gün dikkatlice temizlenmesini istiyor. Alerjik rinit hastasının bulunduğu evde, hatta balkonunda bile sigara içilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Hastanın yün ve kuş tüyü yastık-yorgan kullanmaması, evinde de evcil hayvan bulundurmamasını hatırlatıyor. Aydilek, rinitli hastalara banyodan sonra saçını hemen kurutma, deodorant, sprey, parfüm, kokulu deterjan ve alerjik katkı maddelerinden içeren gıdalardan uzak durma uyarısında bulunuyor. Alerjik rinit tedavisi, koruyucu önlemlerin yanında çeşitli ilaçlarla desteklenerek yapılıyor. Hastanın durumuna göre hap ve burun spreyi veriliyor. İlaçlarla tedavi edilemeyen hastalara aşı uygulanıyor.

Ülkenin polen haritası çıkarılmalı

Alerjik rinitin daha çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü ifade eden Recep Aydilek, “ABD’de ve bazı Avrupa ülkelerinde polen haritaları çıkarıldı. Çeşitli alerjik polenlerin hangi mevsimde hangi bölgede daha çok görüldüğü bu haritalar yardımıyla halka duyuluyor. Böylece hastaların polenlerin yoğun olduğu yerlerden uzak durması sağlanıyor.” diyor. Türkiye’de de polen haritası çıkarılması gerektiğine işaret eden Aydilek, “Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde alerji uzmanları, botanikçiler ve biyologların yardımıyla bu çalışma yapılabilir.” ifadelerini kullanıyor.

Bahar nezlesi olanlar ne yapmalı?

Tozlu ve polenli ortamlardan kaçınılmalı.

Bahar aylarında açık havada maske kullanılmalı.

Evde hayvan ve bitki beslemekten kaçınılmalı.

Tüylü-yünlü battaniye, halı ve kilim yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edilmeli.

Deodorant, parfüm, oda kokusu ve kokulu deterjan kullanılmamalı.

Özellikle yatak odası her gün temizlenmeli.

Katkı maddeli gıdalardan uzak durulmalı.